راهنمای انتخاب بهترین باتری ups و موتور سیکلت

09 اردیبهشت 1403 اخبار خودرویی 39 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 9 اردیبهشت 403

یکی از اجزای ضروری منبع تغذیه یو پی اس و موتور سیکلت‌ها، باتری می‌باشد. باتری ups و موتور سیکلت دو منبع برق می‌باشند که برای خرید آن‌ها لازم است نکات مختلفی را درنظر بگیرید. ما در این راهنمای انتخاب بهترین باتری ups و موتور سیکلت بعد از بیان تفاوت‌های آن‌ها، این نکات را بیان می‌کنیم.

باتری ups و موتور سیکلت

باتری‌های موتور سیکلت، باتری‌هایی هستند که می‌توانند میزان زیادی جریان برق را در یک مدت زمان کوتاه تامین کنند تا موتور سیکلت بتواند استارت بزند و موتور دستگاه را روشن کند. این باتری‌ها توسط دینام به هنگامی که موتور سیکلت روشن می‌باشد شارژ می‌شوند و این کار برای این انجام می‌شود که موتور سیکلت بتواند توان مورد نیاز برای استارت زدن‌ بعدی را به‌دست بیاورد. بنابراین استفاده از باتری موتور سیکلت برای چند ثانیه است تا موتور دستگاه بتواند روشن شود. اما باتری‌های یو پی اس باتری‌هایی هستند که در مدت طولانی از آن‌ها استفاده می‌شود.

در باتری‌های موتور سیکلت پلیت‌های زیادی وجود دارد تا سطح صفحات الکترود برای واکنش با الکترولیت بالا رود. همین باعث تولید جریان بالا در یک زمان کم می‌شود. اما باتری‌های یو پی اس پلیت‌های الکترود نازک و کمتری دارند. ولی حجم الکترولیت این باتری‌ها زیاد می‌باشد تا واکنش‌های شیمیایی آن‌ها در زمان طولانی‌تری انجام شوند و بتواند مقدار ثابتی از جریان را برای مدت طولانی‌تری تولید کند.

راهنمای انتخاب بهترین باتری ups

باتری‌های یو پی اس، با توجه به ساختار خود دارای چند دسته مختلف هستند که مهم‌ترین آن‌ها اسید سرب، لیتیوم یون و نیکل کادمیوم می‌باشد. هر یک از این باتری‌ها برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود و خریداران باید بتوانند در بین انواع باتری‌های ups، مناسب‌ترین را انتخاب کنند. برای اینکه بتوانید یک باتری ups مناسب انتخاب کنید، لازم است فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید.

ظرفیت باتری ups

مقدار انرژی که یک باتری می‌تواند ذخیره و تامین کند ظرفیت باتری نامیده می‌شود. هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، زمان بیشتری می‌تواند کار کند. اما اینکه ظرفیت باتری چقدر باید باشد، به سیستم ups شما، مقدار نیاز برق تجهیزات و مدت زمانی که به برق پشتیبانی نیاز دارید بستگی دارد.

 مواد اولیه ساخت باتری یو پی اس

یکی از عواملی که در راهنمای انتخاب بهترین باتری ups باید در نظر گرفته شود، موادی است که باتری از آن‌ها تشکیل شده است، یعنی مواد شیمیایی باتری. بهترین نوع باتری ups، باتری سرب اسیدی می‌باشد که بسیار مقرون به صرفه است و قابلیت اطمینان بالایی دارد. هرچند باتری‌های لیتیوم یونی دارای چگالی انرژی بهتر و طول عمر بیشتری هستند، اما قیمت گران‌تری دارند. باتری‌های نیکل کادمیوم نیز به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی کمتر استفاده می‌شوند.

باتری ups

عمر مفید باتری

یکی دیگر از فاکتورهایی که در راهنمای انتخاب بهترین باتری ups به آن اشاره شده است، طول عمر مفید باتری می‌باشد. عواملی مثل دما، عمق دشارژ و تعداد چرخه‌های شارژ بر روی عمر باتری ups تاثیر دارند. باتری‌های یو پی اس لیتیوم یونی عمر مفید ۱۰ ساله و یا بیشتر دارند و باتری‌های یو پی اس سرب اسید ۳ تا ۵ سال عمر مفید دارند. بنابراین باتری را انتخاب کنید که با توجه به نیازها و بودجه شما طول عمر مناسبی داشته باشد.

 نوع نگهداری باتری یو پی اس

در راهنمای خرید بهترین باتری ups نحوه نگهداری باتری نیز باید در نظر گرفته شود. باتری‌های سرب اسیدی به نگهداری‌هایی مانند تمیز کردن پایانه‌ها و نظارت بر سطح آب نیاز دارند، اما نوع دیگری از آن‌ها نیز به نگهداری خاصی نیاز ندارند. باتری‌های لیتیوم یونی نیز به نگهداری خاصی نیاز ندارند اما مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن‌ها به تکنیک‌های خاص حمل و نقل و دفع نیاز دارند. باتری‌های نیکل کادمیوم نیز به نگهداری‌های دوره‌ای نیاز دارند. بنابراین به هنگام خرید این نوع باتری‌ها به نحوه نگهداری آن‌ها توجه کنید.

 برند تولید کننده باتری

برند باتری یکی از عواملی است که در راهنمای انتخاب بهترین باتری ups به آن اشاره می‌شود. با انتخاب یک باتری از برند معتبر می‌توانید محصولات قابل اعتماد و بادوامی را خریداری کنید. یکی از بهترین برندهای تولید کننده باتری یو پی اس، صبا باتری می‌باشد که در تولید این باتری سابقه فراوانی دارد و کمتر کسی است که نام این برند را نشنیده باشد.

 گارانتی باتری

گارانتی یک محصول نشان دهنده این است که سازنده از قدرت و استقامت آن اطمینان دارد و اگر هرگونه نقصی در آن وجود داشته باشد آن را برطرف خواهد کرد.

راهنمای انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت

اگر بخواهید بهترین باتری موتور سیکلت را انتخاب کنید، لازم است که عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. اما این انتخاب شما بستگی به نوع موتور، حجم موتور، تجهیزات الکتریکی و عادات رانندگی شما دارد. برای انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 قیمت باتری موتور سیکلت

یکی از اولین و مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برای خریداران مهم است، قیمت و هزینه مورد نظر می‌باشد. اما قیمت باتری موتور سیکلت با توجه به عوامل مختلفی مثل میزان آمپر، برند، گارانتی، کیفیت، نوع باتری و ... تعیین می‌شود. بنابراین برای انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت باید این عوامل را در نظر بگیرید و آن‌ها را با قیمت آن مقایسه کنید.

 ظرفیت باتری

از دیگر عواملی که در راهنمای انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت باید در نظر گرفت، ظرفیت باتری است. ظرفیت باتری نشان می‌دهد که باتری، مقدار جریان را برای یک مدت زمان مشخص می‌تواند تامین کند. اما در کل هرچه موتور بزرگ‌تری داشته باشید و تجهیزات الکتریکی بیشتری نیز داشته باشد، لازم است که ظرفیت باتری شما بیشتر باشد.

قدرت جریان سرد

در راهنمای انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت باید عوامل مختلفی مانند قدرت جریان سرد را در نظر گرفت. این فاکتور نشان دهنده میزان جریان تامین شده توسط باتری در دمای سرد می‌باشد. اگر آب و هوای منطقه زندگی شما سرد باشد، لازم است که باتری انتخاب کنید که CCA  بالایی داشته باشد.

 نوع ترمینال

یکی از فاکتورهای مورد نظر در راهنمایی انتخاب بهترین باتری موتور سیکلت، نوع ترمینال می‌باشد. این مورد اشاره می‌کند که باید مواظب باشید باتری ترمینال‌هایی داشته باشد که با سیستم الکتریکی موتور سیکلت شما مطابقت داشته باشد.

 برند باتری

بهتر است باتری انتخاب کنید که از یک برند معتبر و شناخته شده باشد تا اطمینان پیدا کنید که باتری کیفیت بالا و عمر طولانی خواهد داشت.

 

 جمع بندی

انتخاب بهترین باتری یو پی اس و موتور سیکلت شاید کمی سخت به نظر برسد، اما اگر با افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشورت کنید می‌توانید بهترین باتری مناسب دستگاه خود را به راحتی انتخاب کنید.

فروشگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارند که باتری‌های مختلفی با کیفیت‌های مختلف را عرضه می‌کنند. در راهنمای انتخاب بهترین باتری ups و موتور سیکلت توصیه می‌شود که به سراغ فروشندگانی که نمایندگی برندهای معتبر را دارند بروید. یکی از این فروشندگان آرکا باتری است که نمایندگی صبا باتری را دارد و انواع باتری‌های یو پی اس و موتور سیکلت برای مصرف کنندگان سراسر کشور را تامین می‌کند. ما در مطلب راهنمای انتخاب بهترین باتری یو پی اس و موتور سیکلت نکاتی را برای انتخاب بهترین باتری بیان کردیم. اما اگر باز هم سوالی دارید می‌توانید از چنین فروشندگانی مشاوره بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها