کدام روغن موتور و مارکی برای موتور های tu5 کارایی بهتری دارد؟

06 مرداد 1401 اخبار خودرویی 8940 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 6 مرداد 401

برخلاف گذشته، اکنون می توان خودرو ها را به راحتی و به سرعت در مسافت های طولانی توسط افراد ماهر و کارآمد جا به جا کرد و صنایع و مشاغل را می توان به گونه ای سازماندهی کرد که به نفع فعالیت های مرتبط مانند ماشین آلات باشد، زیرا خروجی را تا حد زیادی افزایش می دهند.

به همین دلیل خودرو نیاز به مراقبت و نگهداری از تجهیزات و قطعات خود و همچنین سایر تجهیزاتی دارد که کار و روند رشد انسان را در همه زمینه ها تسریع می بخشد تا روند استخراج، استفاده و موفقیت را ادامه در کند.

به همین دلیل با رشد و توسعه صنعت خودرو و ماشین آلات، کارشناسان فعال در این زمینه در تلاش هستند تا تمامی جنبه های خودرو اعم از عملکرد و قطعات آن را توسعه دهند و این پیشرفت دلیل اصلی کارشناسان و محققان است و توسعه ابزار تعمیرات جدید و مناسب برای نگهداری از قسمت های مختلف خودرو بیش از پیش جدی تر گرفته شود.

هدف از استفاده از روغن موتور چیست؟

یکی از مهم ترین و موثر ترین مواد تشکیل دهنده خودرو در فرآیند کار طولانی مدت است، زیرا اصل عمل و اصل نگهداری خودرو و حفظ اجزای آن و بهترین شرایط برای بودن در روند فعالیت ادامه دار استفاده از مواد و ابزار های محافظت کننده مخصوصا روغن موتور است.

روغن موتور محصولی با ویژگی های فراوانی از جمله چگالی خاص، ترکیب مواد اصلی، غلظت، ویسکوزیته خاص، سازگاری با موتور و نوع موتور و بسیاری ویژگی ها و شاخص های دیگر است که روغن موتور ها را مخصوصو و ویژه برای هر یک از انواع موتور های می سازد.

در نتیجه تفاوتی بین نوع خودرو، کاربری خودرو، استحکام خودرو و ... از نظر دلیل و ضرورت استفاده از روغن موتور وجود ندارد و همه خودروها باید از روغن موتور مناسب استفاده کنند. برای آن در موتور خودرو به دلیل اینکه عمر هر خودرو و قطعات مربوط به موتور به حفظ، نگه داری و رسیدگی موتور خودرو بستگی دارد، از ابتدای تولید خودرو، موتور خودرو ها هسته اصلی هر خودرویی بوده اند و وظیفه اصلی موتور سوزاندن سوخت خودرو و چرخاندن سیلندر موتور برای تولید انرژی مستقیم مداوم است.

بهترین روغن موتور برای موتور tu5

به همین دلیل ایمنی، نگهداری و تعمیر موتور خودرو یکی از مهم ترین و پر اهمیت ترین مسائل است و باید شرایطی برای بهترین و بالاترین عملکرد خودرو و ادامه کار موتور فراهم شود.

چگونه بهترین روغن موتور را برای خودرو انتخاب کنیم؟

اکنون که اهمیت استفاده از روغن موتور را می دانید، باید به طور منظم روغن موتور خود را بررسی و تعویض کنید تا در کنار مراقبت از سایر قطعات خودرو، موتور خودرو شما به بهترین عملکرد خود ادامه دهد.

مشکل این است که در زمان تعویض روغن موتور چه نوع روغن موتوری دارای ویژگی ها و عناصری است که باید به موتور خودرو اضافه کنیم تا عمر موتور افزایش یابد تا علاوه بر عمر آن بتواند کارایی بالاتری نیز داشته باشد.

قبل از اینکه بدانید کدام روغن موتور برای خودروی شما مناسب است، باید در مورد نوع روغن موتور و مشخصات اولیه آن مانند عددی که روی نوع روغن موتور نوشته شده است، اطلاعات کسب کنید، زیرا از مشخصات و ویژگی های اولیه آن اطلاعی ندارید و این عدم آگاهی باعث می شود که انتخاب روغن موتور اشتباه مشکلات جدی و آسیب رسان را به موتور خودرو شما متحمل کند.

بهترین روغن موتور مناسب خودرو

هنگام تعویض روغن موتور طبق توضیحات بالا باید برخی از ویژگی ها و موارد مهم دیگر مانند فصل استفاده از روغن موتور و مهمترین نکته در دفترچه راهنمای خودرو و مطالعه نکات تعویض و نحوه تعویض را در نظر بگیرید.

برای اینکه بفهمید چه روغن موتوری برای خودروی شما مناسب است، باید دفترچه راهنمای تعویض روغن موتور خود را بخوانید و بدانید چه نوع موتور و روغن موتوری برای خودرو و روند کاری مفید آن مناسب است.

بهترین روغن موتور برای موتور tu5

شما می توانید با مقایسه خواصی مانند ویسکوزیته روغن موتورهای مختلف بر اساس زمانی از سال که می خواهید روغن موتور را تعویض کنید، بهترین روغن موتور را انتخاب کنید. روغن موتور بر اساس خواصی که دارد دو عدد را روی قوطی روغن موتور نوشته می شوند و این ویژگی آن ها نشان دهنده میزان غلظت آن ها در فصول مختلف سال مانند رقیق تر شدن روغن موتور در فصول گرم و غلیظ تر شدن روغن موتور در فصول سرد و میزان غلظت و رقت آن ها در هر یک از فصل ها است.

در صورت تصمیم به تعویض روغن موتور در فصول گرم از سال، هر چه عدد دوم بزرگتر یا همان عدد بعد از حرف W بزرگ تر باشد، روغن موتور برای ماشین شما مناسب تر است.

حال اگر تصمیم به تعویض روغن موتور در فصول سرد داشتید، چون روغن موتور در فصل سرد سرد تر می شود، هر چه عدد اول یا همان عدد قبل از W کمتر باشد، روغن موتور برای ماشین شما مناسب تر است.

کدام روغن موتور و مارکی برای موتور های tu5 کارایی بهتری دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم در فرآیند تعویض روغن موتور و انتخاب بهترین روغن موتور برای خودرو ابتدا باید نوع موتور و برخی از خصوصیات نوع روغن موتور را بشناسید زیرا به دلیل وجود تفاوت های اساسی در انواع روغن موتور ها و وجود احتمال عوارض و آسیب های جدی به موتور خودرو انتخاب بهترین و مناسب ترین روغن موتور برای خودرو  تاثیر بسزایی در موتور خودرو دارد.

حال در پاسخ به این سوال که روغن موتور مناسب برای موتور tu5 چیست، باید بگویم که به طور کلی موتور tu5 یک موتور کوچک چهار سیلندر است که در خانواده خودروهای پژو و پژو پارس و برخی تیپ های 206 کاربرد دارد و به طول معمول و عموم روغن موتور های تمام سنتتیک برای موتور های از نوع tu5 کارآمدی و طول عمر بهتری را دارا هستند.

زیرا روغن موتور سنتتیک در موتورهای چهار سیلندر کوچک و موتور tu5 کارایی و کیفیت بالایی دارد و همچنین باید بگوییم که روغن نیمه سنتتیک در عملکرد موتور های چهار سیلندر کوچک مشکلی ایجاد نمی کنند.

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه یزدان اویل به بررسی موضوعاتی مانند انتخاب و خرید بهترین و مناسب ترین روغن موتور ها برای خودرو ها به ویژه خودرو های با نوع موتور tu5 پرداختیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها