تعویض باتری ماشین را در سریعترین زمان به کجا بسپاریم ؟

17 مرداد 1400 اخبار خودرویی 681 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 17 مرداد 400

یکی از قطعات بسیار مهم خودرو که می‌بایستی همیشه بر روی آن نصب باشد باتری ماشین است. انرژی اصلی و برق مورد نیاز ماشین برای روشن شدن از باتری تأمین می‌شود. بنابراین باتری ماشین اولین وسیله‌ای است که در روشن شدن و حرکت ماشین مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر شارژ مورد نیاز خودرو توسط باتری تأمین نشود، اتومبیل روشن نخواهد شد.

با توجه به نقش و اهمیتی که باتری ماشین در عملکرد خودرو دارد در این مقاله قصد داریم با معرفی فروشگاه اینترنتی دیجی باتری، زیر مجموعه شرکت نیمروز گستران یدک، عملکرد باتری خودرو را تشریح کنیم. همچنین با بررسی انواع باتری که در قیمت باتری ماشین تأثیرگذار است، شرایط خرید و سفارش آنلاین باتری ماشین را از فروشگاه دیجی باتری بیان نماییم.

نقش و عملکرد باتری ماشین

تمامی بخش‌های مختلف هر ماشینی برای شروع به کار نیاز به نیروی اولیه‌ای دارند. از زمانی که مدل جدید خودروها با سیستم احتراق داخلی و سوخت بنزین تولید و روانه بازار شدند نیروی اولیه روشن شدن آن‌ها از طریق منبع انرژی الکتریکی تأمین می‌شد. امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، بسیاری از آپشن‌های دیگر خودروها مانند استارت، چراغ، شیشه و آینه‌ها و ... به جریان الکتریسیته حاصل از باتری ماشین متصل شده‌اند. سیستم پیچیده مدارهای الکتریکی به کار برده شده در خودروهای امروزی، انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت می‌کنند. بنابراین الکتریسیته مورد نیاز هر خودرویی توسط باتری ماشین تأمین می‌شود. برخی از وظایف باتری، به اختصار به شرح ذیل توضیح داده می‌شود:

 1. زمانی که ماشین خاموش است، انرژی ذخیره شده‌ای برای ایجاد احتراق لازم و آغاز به کار برای روشن شدن ندارد. اولین نقش و وظیفه باتری تأمین برق لازم با ولتاژ مناسب برای استارت خوردن ماشین می‌باشد.
 2. باتری ماشین، انرژی‌های لازم در موتور و دیگر قطعات خودرو را برای مواقع لازم ذخیره می‌کند. معمولاً این انرژی، برق تولیدی مازاد دینام یا الترناتور می‌باشد.
 3. سیستم پخش و مولتی مدیای خودرو و سیستم روشنایی و چراغ‌های خودرو، انرژی الکتریکی و برق مورد نیاز خود را از منبع باتری دریافت می‌کنند.
 4. سیستم تهویه شامل بخاری و کولر نیز جهت کارآیی نیاز به برق دارند که این برق از طرف باتری تأمین می‌شود.
 5.  بسیاری از علائم و هشداردهنده‌هایی که امروزه به سیستم خودرو اضافه شده‌اند نیاز به انرژی الکتریکی دارند که برق مورد نیاز برای کارکرد این علائم نیز توسط باتری ماشین تأمین می‌شود.

انواع باتری ماشین

ساختار باتری خودرو شامل اجزای پوسته، درب باتری، الکترولیت، قطب‌های مثب و منفی و نشانگر باتری و صفحه عایق است. به طور کلی باتری ماشین خودروهای احتراق داخلی بنزینی یا دیزلی شامل دو دسته باتری‌های اسیدی یا غیرسیلد و باتری‌های اتمی یا سیلد می‌باشد. باتری‌های اسیدی که مدل‌های قدیمی‌تر هستند با نام باتری LM نیز شناخته می‌شوند. حساسیت این نوع باتری ایجاب می‌کند که مراقبت بیشتری از آن شود. از آنجایی که می‌توان در مواقع نیاز به باتری‌های اسیدی آب هم اضافه کرد، برای مناطق آب‌وهوایی گرم مناسب هستند. صفحات این باتری‌ها از سرب و آلیاژ‌های کلسیم و آنتیموان تشکیل شده و امروزه با توجه به پایین بودن هزینه تولید و در نتیجه داشتن قیمت پایین، هنوز هم کاربر و مصرف کنندگانی را دارد.

باتری ماشین

دومین نوع باتری ماشین احتراق داخلی بنزینی که به اختصار FM  نامیده می‌شوند باتری‌های اتمی هستند که از حساسیت کمتری نسبت به باتری‌های اسیدی برخوردارند. عمر مفید این باتری‌ها زیاد بوده و همچنین سریع‌تر شارژ می‌شوند و مقاومت آن‌ها در برابر شارژ بیش از حد بیشتر می‌باشد. صفحات تشکیل‌دهنده این باتری از آلیاژ کلسیم-کلسیم و جنس سرب است. مواد فعال باتری اتمی به صورت جامد و خشک کار می‌کند که با دشارژ عمیق باتری، به طور کامل از کار می‌افتد که می‌بایست تعویض شود.

نوع دیگری از باتری ماشین مربوط به خودرهای برقی و هیبریدی می‌باشد که کارکرد و عملکرد این نوع باتری به طور کامل با دو نوع قبلی متفاوت است.

دلایل و علائم نشان دهنده خرابی باتری ماشین

میانگین عمر مفیدی که یک باتری باکیفیت می‌تواند داشته باشد حدود 2 تا 3 سال می‌باشد. عوامل متعددی وجود دارد که موجب خرابی و از کارافتادگی باتری می‌شود. گرما، لرزش و شارژ عمیق از جمله دلایلی هستند که سبب تشکیل رسوب نیز می‌شوند که اصلی‌ترین عامل تخریب باتری، سولفاته شدن آن می‌باشد.

باتری ماشین نیز مانند سایر قطعات مصرفی، عمر مفیدی دارد که باید به موقع تعویض شده تا عملکرد سیستم الکتریکی خودرو با اختلال مواجه نشود. برخی از علائمی که نشان می‌دهد باتری ماشین نیاز به تعویض دارد شامل موارد زیر است:

 1. بالا رفتن طول عمر باتری بیش از عمر مفید آن
 2. تغییر ظاهری باتری
 3. تغییر رنگ نشانگر باتری از سبز به سمت زرد یا قرمز شدن
 4. نامنظم شدن استارت زدن و استارت زدن‌های بیجا خصوصاً در ایام سرد سال

نگهداری باتری ماشین

با توجه به موارد عنوان شده پیرامون خرابی باتری، رعایت نکات زیر در کارآیی بهتر و بیشتر باتری اهمیت به سزایی دارد:

 1. بازکردن باتری در صورت عدم استفاده از خودرو برای بیش از 3 یا 4 روز
 2. عدم شارژ اضافی و بی‌دلیل باتری
 3. جلوگیری از سولفاته شدن قطب‌های باتری
 4. گرم نگهداشتن باتری در فصول سرد سال
 5. جلوگیری از تکان شدید
 6. بسته بودن درپوش باتری
 7. عدم استارت زدن‌های طولانی
 8. عدم اتصال قطب‌های باتری به یکدیگر
 9. در صورت جدا کردن باتری، ابتدا قطب منفی و سپس قطب مثبت جدا شود

خرید و قیمت باتری ماشین

باتری ماشین

با توجه به مشخصات و ویژگی‌ها و ظرفیت‌های باتری‌های تولیدی که مناسب خودروهای مختلف می‌باشد، قیمت باتری ماشین نیز متفاوت خواهد بود. انتخاب نوع باتری از برند و شرکت‌های معتبر که گارانتی محصول عرضه شده را نیز دارند بر قیمت باتری تأثیر می‌گذارد. هر چقدر تاریخ تولید باتری قدیمی‌تر باشد قیمت آن نسبت به تاریخ جدید می‌بایستی پایین‌تر باشد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت باتری ماشین، آمپراژ باتری است. آمپراژ میزان انرژی ذخیره شده در باتری می‌باشد.

فروشگاه اینترنتی دیجی باتری با تجربه چندین ساله در زمینه فروش باتری انواع ماشین ( باتری پراید - باتری پژو - باتری هیوندای - باتری کیا و... ) فعالیت گسترده ای دارد . 

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید باتری ماشین باید لحاظ شود، خرید از جای مطمئن می‌باشد. فروشگاه دیجی باتری که زیر نظر شرکت نیمروز گستران یدک می‌باشد با فعالیت نزدیک به 20 ساله در زمینه واردات و صادرات انواع باتری خودرو مکان مورد اعتمادی برای خرید می‌تواند باشد. زیرا با ارائه باتری‌های متنوع تولید شرکت‌های دارای اعتبار و برند داخلی و خارجی، نیاز انواع خودروهای داخلی و خارجی را رفع نموده است. سفارش آنلاین باتری ماشین و ارسال ایمن و مطمئن در کنار اصالت کالای عرضه شده همراه با ضمانت و گارانتی، گواه اطمینان خرید باتری مورد نیاز می‌باشد. در این راستا بهره بردن از راهنمایی و مشاوره کارشناسان فروشگاه دیجی باتری، در انتخاب باتری مناسب برای خودروی مورد نظر کمک به سزایی خواهد نمود.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها