در زمان خرید باتری ماشین به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

04 فرودین 1400 اخبار خودرویی 1019 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 4 فروردین 400

خرید باتری یکی از موارد مهم در یک خودرو محسوب می شود. در واقع خرید باتری ماشین از نگرانی های عمده بسیاری از افراد است. در واقع این قطعه قلب تپنده ماشین های مختلف به حساب می آید. این نوع لوازم را باید هر چند وقت یکبار تعویض کرد. باتری ها مهمترین منبع ذخیره برق در خودروها هستند. انتخاب درست این قطعه برای ماشین ها اهمیت زیادی دارند. امروزه در بازار ایران برند های مختلف داخلی و خارجی انواع باتری های ماشین را تولید می کنند. البته این نوع قطعات در انواع مختلفی تولید می شوند. وزن و ایمنی این نوع باتری ها با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد. در ادامه این مقاله شما را با تاریخ تولید، قیمت، ظرفیت، عمر و دیگر موارد مرتبط با انتخاب یک باتری آشنا می کنیم.

باتری خودرو

چرا تاریخ و کشور سازنده برای خریداری باتری خودرو مهم است؟

تاریخ یک باتری در خرید آن برای خودروی شما بسیار مهم است. این نوع قطعات در اثر شارژ و نیز شارژ شدن به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند. تاریخ تولید جدیدتر انتخاب بهتری نسبت به تاریخ تولید قدیمی تر است.  در باتری های شرکت های کره ای هر حرف آن معنی خاصی دارد. در باتری با شماره 5LR12 حرف L به معنای ماه دوازدهم سال یعنی ماه دسامبر به حساب می آید. حرف بعد از آن نیز نام اختصاری شرکت تولید کننده باتری خودرو است. همچنین حرف 12 نیز به معنای روز تولید باتری محسوب می شود. در باتری های ایرانی تاریخ تولید فرق می کند. عدد ابتدایی شماره سریال در آن ها، تاریخ تولید ان ها را نشان می دهد. در هنگام انتخاب یک باتری باید ابتدا از نام کشور مورد نظر اطلاع پیدا کنید. این شناخت قطعا موجب خرید بهتر شما می شود. پس در هنگام انتخاب باید به این نکات مهم دقت کرد.   

باتری خشک و تر چه تفاوت هایی با هم دارند؟

به صورت کلی دو نوع باتری خشک و تر در بازارهای مختلف وجود دارد. برای استفاده در صنعت خودرو قطعا باتری خشک مناسب تر است. همچنین این مدل از باطری ها ایمنی بالاتری نسبت به باتری های تر دارند. تنها فایده باتری تر نسبت به باتری خشک قیمت ارزان آن است. یکی از فایده های باتری خشک جامد بودن و نیز عدم وجود اسید محسوب می شود. عمر طولانی تری نسبت به باتری های نوع تر دارند. همچنین از نوسانات ولتاژی بسیار کمی برخوردار هستند. ایمنی بالای آن موجب ترغیب بسیاری از افراد برای خرید می گردد. پس در هنگام انتخاب بین این دو باتری باید به این نکات مهم دقت کنید.

قیمت باتری چه تاثیری در خرید آن می گذارد؟

یکی از اولین موارد مد نظر بسیاری از افراد قیمت باتری های خودرو است. قدیمی یا جدید بودن باتری ها یکی از عوامل مهم تاثیرگذار روی قیمت آن ها محسوب می شود. باتری جدید قطعا از باتری قدیمی قیمت بیشتری دارد. آمپر باتری نیز روی خرید شما اثر می گذارد. آمپر بالاتر قطعا قیمت باتری را بالا می برد. پس برای انتخاب قیمت ارزان باید ابتدا به سراغ باتری با آمپراژ پایین رفت. همچنین باتری های خشک از باتری های نوع تر گران تر هستند. همچنین کشور سازنده در قیمت باتری ها موثر است. باتری های خارجی از باتری های ایرانی معمولا از قیمت بالاتری برخوردار هستند. برای مثال باتری های کره ای از نوع داخلی آن قیمت بیشتری دارند.

باتری خودرو

ظرفیت و عمر باتری های خودرو

قبل از خرید یک باتری باید حتما از ظرفیت آن اطلاع پیدا کنید. باید خودروی بدون موتور را باید در این زمان مد نظر قرار دهید. همچنین قبل از تخلیه باید ظرفیت کلی باتری ها در نظر گرفته شود. ظرفیت بالای باتری در مواقع ضروری به شما کمک می کند. برای مثال می توان چراغ های ماشین را برای شما روشن کند. عمر باتری نیز یکی از مسائل مهم در هنگام خریداری است. این مورد در زمان تعویض مجدد اهمیت زیادی دارد. عمر یک باتری در زمان تولید آن در کارخانه شروع می شود. باید جدیدترین تاریخ را برای یک باتری انتخاب کنید. باید از خرید باطری های تاریخ مصرف گذشته خودداری گردد. بعضی از باتری ها حتی با ضمانت نامه به مشتریان عرضه می شوند. در این مدارک معمولا تاریخ تولید باطری مورد نظر ذکر شده است.

شرایط آب و هوایی در هنگام انتخاب باتری خودرو اهمیت دارد؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، شرایط آب و هوایی در انتخاب این نوع وسایل اهمیت دارد. در مناطق سرد باید از باتری های با برچسب N استفاده کنید. این حرف از کلمه North گرفته شده است. در واقع این باتری های در مناطق سردسیری کارایی دارند. در مناطق گرمسیری نیز باید از باتری های با برچسب S استفاده شود. این حرف نیز از کلمه South گرفته شده است.

جمع بندی

در خرید یک باتری برای خودروی خود باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. تاریخ تولید باتری ها بسیار اهمیت دارند. باید از خرید باتری های تاریخ مصرف گذشته خودداری شود. همچنین باید کشور سازنده را نیز مد نظر قرار دهید. تاریخ تولید درج شده بر روی باتری ها بر اساس کشور تولید کننده با همدیگر فرق دارد. باتری های جدید از باتری های قدیمی از قیمت بیشتری برخوردار هستند. آمپراژ باتری های نیز بر روی قیمت آن ها تاثیر می گذارد. شرکت های مختلفی در زمینه باتری های خودرو به فعالیت می پردازند. یکی از بهترین شرکت ها در زمینه خرید و فروش باتری های ماشین "نیازیتو" است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توان به نشانی اینترنتی niazito.com مراجعه کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها