معرفی قطعات اصلی رنو

30 فرودین 1400 اخبار خودرویی 538 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 30 فروردین 400

عمر مصرف و عملکرد خودروی شما در گروی حفظ، نگهداری و تعویض به موقع قطعات اصلی رنو است. از آنجایی که خودروهای رنو بیشتر مصارف داخل شهری دارند و محبوب خانواده­ها هستند، به دلیل بالا بودن استهلاک و استفاده مداوم از اتومبیل باید توجه ویژه­ای به تعویض به موقع قطعات اصلی آن کرد. قطعه اصلی خودروی شما در صورتی که از مراکز نمایندگی و دارای مجوز از کمپانی رنو خریداری نشود باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده­ای برای سلامت خودروی شما می­شود.

در این مقاله به چند قطعه اصلی و ضروری از لوازم یدکی رنو که باید حواستان به تعویض و تعمیر آن باشد می­پردازیم.

ترموستات 89 درجه

قطعه­ای کوچک با نقشی بسیار بزرگ در موتور خودرو که در صورت خرابی و عدم تعویض به موقع می­تواند به ­طور کلی خودروی شما را نابود کند. این قطعه با قطر 5 سانتی­متر در مسیر سیستم خنک کننده موتور قرار دارد.

معرفی قطعات اصلی رنو

 زمانی که احتراق­های پی‌در‌پی در موتور خودروی شما رخ می­دهد این قطعه باعث می­شود تا مایع خنک کننده موتور، از بیش از حد گرم شدن موتور جلوگیری کند. هرچه دمای داخل موتور خودروی شما بالا برود، دریچه ترموستات 89 درجه بیشتر باز می­شود. یکی از نکات مهم در ارتباط با ترموستات، عدم زنگ­زدگی، جذب رسوب و همچنین عملکرد متناسب با دمای درج شده بر روی ترموستات است. واکنش ترموستات نسبت به دمای آب باعث باز شدن آن و چرخش بهتر آب در سیستم خنک کننده خودرو می‌شود. طراحی این قطعه به­گونه­ای است که در دمای بالاتر از حد، مسیر گردش آب را باز می­کند و در دماهای پایین­تر از آن، مسیر را بسته نگاه می­دارد.

تسمه دینام هیدرولیک

 یکی از تسمه­های حیاتی خودرو، تسمه دینام است. این قطعه کاربردی، انرژی موتور را به قطعاتی مانند دینام، واترپمپ، سیستم تهویه و پمپ فرمان هیدرولیک انتقال می­دهد. این تسمه با اولین استارت و همگام با روشن شدن خودرو شروع به چرخش نموده و قطعاتی که به آن‌ها متصل شده‌اند را به حرکت وادار می‌کنند. تسمه دینام باعث انتقال انرژی چرخشی موتور به دینام و تبدیل انرژی حرکتی به الکتریکی می­شود. پارگی تسمه دینام و تسمه پروانه سریعا در خودرو باعث ایجاد مشکلاتی می­شود که راننده را مجبور به متوقف ساختن خودرو و تعویض تسمه آسیب دیده می­کند.

در صورت آسیب دیدن آن باتری شارژ نخواهد شد و معمولا چراغ باتری در پشت آمپر روشن می­شود. پارگی تسمه پروانه باعث از کار افتادن واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور می­گردد. در این حالت خودرو به سرعت داغ شده و جوش می­آورد.

 شل شدن تسمه پروانه سبب ایجاد اشکال در کنترل فرمان هیدرولیک خواهد شد.

کابل کلاچ

کابل کلاچ در واقع از چند رشته سیم فولادی در هم تنیده شده تشکیل شده است که به آن مقاومت بالایی می­دهد. این کابل برای عایق شدن و جلوگیری از قطع و پوسته پوسته شدن دارای یک لوله فولادی با روکشی پلاستیکی است. این وسیله وظیفه برقراری ارتباط بین کلاچ و جعبه دنده را برعهده دارد، یعنی بدون سیم کلاچ هیچ گونه ارتباطی بین کلاچ و گیربکس وجود ندارد.

در خودروهای دنده­ای کابل کلاچ یکی از قطعات مهم است که از پدال کلاچ تا کلاچ خودرو متصل شده است و با فشردن پدال و کشیده شدن این کابل، به اهرم انتهایی کلاچ فشار وارد کرده و به خودرو حالت خلاصی می‌دهد تا دنده تعویض شود. با این توضیحات متوجه می­شوید که کابل کلاچ خودروی شما تا چه اندازه اهمیت دارد.

کابل کلاچ ممکن است بر اثر عوامل مختلفی، معیوب یا از رگلاژ و تنظیم خارج شود. تنظیم دوباره کابل کلاچ کار چندان سختی نبوده و خود راننده نیز می­تواند با داشتن اندکی دانش در این زمینه، موفق به رگلاژ دوباره کابل کلاچ گردد. اما هنگامی که کابل کلاچ کارایی اولیه خود را از دست بدهد، لازم است که تعویض گردد. هرچند تعویض این کابل هم کار چندان سختی نیست.  اما باید از خرید کابل اصل و با کیفیت اطمینان حاصل کنید.

شل یا سفت بودن بیش از حد کابل کلاچ خودروی شما عملکرد جعبه دنده را با مشکل روبه‌رو می­کند و باید اقدام به تعویض کابل کرد. همچنین لرزش خودرو، جا نخوردن دنده و خالی شدن کلاچ از علایم دیگری است که نشان دهنده زمان تعویض کلاچ خودروی شماست.

واشرجلویی دریچه گاز

بر روی دریچه گاز یک واشر قرار دارد که تغییرات فشار بر روی پدال گاز را ثبت کرده و با انتقال آن به سیستم موتور خودرو، سرعت را افزایش می­دهد. عملکرد آن به گونه‌ای است که بر موقعیت دریچه گاز خودرو نظارت می­کند و  به این ترتیب به محض فشار پای شما بر روی پدال گاز و باز شدن پولکی دریچه گاز، میزان سوخت انژکتورها توسط دریچه سنسور گاز تنظیم می‌شود.

به طور کلی این واشرها نیازی به سرویس تمیز­کاری و یا روغن­کاری ندارند. از جمله عواملی که باعث بروز مشکل در واشر دریچه گاز می­شوند، شستشوی موتور ماشین است. البته ایراد در سیم‌کشی یا کامپیوتر خودرو هم باعث خرابی این واشر خواهد شد. خراب شدن دریچه گاز خودرو نیز می­تواند دلیلی برای تعویض واشر جلویی دریچه گاز باشد.

سخن آخر

قطعات اصلی و لوازم یدکی خودروی شما مانند هر ابزار و وسیله دیگری نیاز به بازبینی، تعمیر و تعویض دارند. به خاطر داشته باشید تهیه این قطعات از مکان‌های معتبر و نمایندگی­ها و تعمیرگاه مجاز رنو دریافت کنید. تا عمر خودروی خود را افزایش داده و رانندگی مطمئن و همراه با آسایشی را تجربه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها