هر آنچه باید از سرویس خودرو بدانید

14 شهریور 1401 اخبار خودرویی 395 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 14 شهریور 401

خدمات خودرو به دلایل زیادی مهم است. سرویس خودرو نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما در آسیب های احتمالی بزرگ  می شود، بلکه می تواند با شناسایی زودهنگام مشکلات، جان شما را نیز نجات دهد. این  موضوع بسیار مهم است، اما خدمات خودرو شامل چه مواردی می‌شود، و چرا به آن نیاز است؟ در این مقاله  به بررسی موارد اینچنینی می پردازیم.

سرویس خودرو 

یک سرویس معمولی خودرو وضعیت خودروی شما را بررسی می کند. می تواند همه چیز را از فرسودگی عمومی گرفته تا تعویض و خرید روغن موتور و ضدیخ خودرو گرفته تا  ترمزها، تعویض فیلترها و موارد دیگر ارزیابی کند. هر سرویس بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما متفاوت است.

یک سرویس موقت خودرو  باید هر 6000 مایل انجام شود و خدمات کامل باید هر 12000 مایل یا یک بار در سال انجام شود.

با توجه به تمامی برندهای محبوب در روغن موتورهای موجود، انتخاب و خرید روغن موتورمناسب برای خودروی شما ممکن است کار سختی به نظر برسد با توجه به اینکه اطلاعات زیادی در مورد روغن های مختلف وجود دارد، اولین قدم این است که به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

انتخاب بهترین روغن موتور خودرو

در فروشگاه‌های قطعات خودرو، روغن‌هایی را می‌بینید که برای انواع اهداف خاص برچسب‌گذاری شده‌اند: موتورهای با فناوری پیشرفته، خودروهای لوکس، وسایل نقلیه که با مسافت زیادی پیموده‌ شده اند، شاسی‌بلندهای سنگین، آفرودها. شما انتخاب گسترده ای از روغن ها با ویسکوزیته مختلف را خواهید داشت.

دفترچه راهنمای  خودرو، وزن روغن توصیه شده را فهرست می‌کند، اینکه فرمت استانداردی مانند ویسکوزیته  10W-30 را دارا باشد یا خیر. این عدد به ویسکوزیته روغنی که باید استفاده کنید اشاره دارد. شما باید وزن و نوع روغن را برای فصول و استفاده مورد انتظارتان از خودرو تنظیم کنید. برای استفاده منظم در دماهای متوسط، آنچه در دفترچه راهنمای مالک شما ذکر شده است مناسب خواهد بود. روغن موتور را همیشه از برندی انتخاب کنید که ستاره دار باشد و بیانگر این که روغن توسط موسسه نفت آمریکا آزمایش شده است.

 یک علامت دو کاراکتری بر ظروف روغن خواهید شد که نشان دهنده آخرین استانداردهای خدمات API عبارتند از SP برای موتورهای بنزینی و CK-4 برای موتورهای دیزلی است. این حروف بر اساس گروهی از آزمایشات آزمایشگاهی و موتور است که توانایی روغن را برای محافظت از موتور در برابر سایش و رسوبات در دمای بالا تعیین می کند. API لیست کاملی از این استانداردها را درآورده است. اما مطمئن شوید که روغنی می‌خرید که تحت استاندارد روز دنیا آزمایش شده است که شامل SP، SN، SM، SL و SJ برای موتورهای بنزینی و CK-4، CJ-4، CI-4، CH-4 و FA-4 برای موتورهای دیزلی هستند.

موتورهای اولیه از فیلتر روغن استفاده نمی کردند و حتی با روغن بی کیفیت نصب می شدند که موجب تعویض مکرر روغن می گشت. هنگامی که اختراع اولین سیستم تصفیه روغن با جریان کامل توسعه یافت، مشکل حل شد. به طور معمول، روغن قبل از رسیدن به اجزای متحرک داخل موتور از فیلتر عبور می کند. از نیازهای اساسی خودرو در کنار روغن موتور که تکمیل کننده هم هستند، فیلتر روغن است. فیلتر روغن خودرو باکیفیت نقش مهمی در موتور ایفا می کند زیرا از آسیب های ناشی از ذرات آلاینده، دوده یا سوخت ناقص در روغن جلوگیری می کند.

فلیتر روغن خودرو، پس از گردش کامل روغن موتور برای جلوگیری از آلودگی ناشی از فرآیند روانکاری استفاده می شود. فیلترهای روغن در انواع مختلف برای ماشین آلات هیدرولیک ارائه شده است.

عملکرد فیلترهای روغن ساده و قابل درک است زیرا روغن از طریق یک سری سوراخ های کوچک روی فلنج پایه لبه بیرونی وارد دستگاه می شود. روغن برای تمیز کردن از فیلتر عبور می کند و در نهایت از طریق سوراخ مرکزی بزرگتر به موتور باز می گردد.

امروزه اکثر فیلترروغن در خودروها با دریچه ضد تخلیه و عمدتاً به صورت غشای لاستیکی طراحی می شوند. این قسمت اغلب در سوراخ های محیطی فلنج پایه قرار دارد. زمانی که روغن تحت فشار وارد محفظه فیلتر شود غشا باز می شود و هنگامی که موتور در حالت استراحت است، این غشاء سوراخ ها را می بندد،سوپاپ‌های سیستم روغن را در داخل فیلتر حفظ می‌کنند و از خشک شدن ستاره‌های موتور جلوگیری می‌کنند، این حالت در یک موتور بدون روغن اتفاق می افتد.

اهمیت فیلتر هوای خودرو

موتورهای احتراق داخلی مدرن با یک فیلتر بای پس که به عنوان فیلتر روغن ثانویه شناخته می شود، ترکیب می شوند. آنها در برخی شرایط خاص از موتور در برابر آسیب محافظت می کنند، یعنی در هوای بسیار سرد که باعث غلیظ شدن روغن می شود، فیلتر روغن بای پس به چنین روغنی اجازه می دهد به راحتی از آن عبور کند. هنگامی که فیلتر روغن وصل است، روغن می تواند فیلتر را دور بزند. این به این دلیل است که گاهی اوقات روغن فیلتر نمی شود، حتی زمانی که یک فیلتر جریان کامل در موتور موجود باشد.

فیلتر روغن خودرو در موتورهای احتراق داخلی در وسایل نقلیه موتوری داخل و خارج از جاده استفاده می شود. فیلترهای روغن در خودروهای لوکس  که اجازه روانکاری درجه یک را برای عملکرد عالی می دهند.

اهمیت فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوا یک قطعه مهم در سیستم گرمایش و سرمایش هر خودرو محسوب می شود. که به سلامت سرنشینان خودرو در برابر آلودگی های موجود درهوای داخل خودرو کمک می کند.

بهترین راه برای اطمینان از تمیز بودن هوا این است که فیلتر هوای خودرو را هر چند وقت یکبار که سازنده خودرو توصیه می کند، تعویض کنید. اگر متوجه شدید که خودروی شما بوی نامطبوعی دارد یا جریان هوا کاهش یافته است، فیلتر هوا را تعویض کنید تا به خودروی خود هوای تازه ببخشید. فیلترها در اندازه ها و اشکال مختلف ارائه می شوند و فیلتر هوای هر خودرو متناسب با اجزای دیگر خودرو می باشد.در خرید فیلتر هوا و فیلتر روغن به مدل خودرو توجه داشته باشید تا فیلترهای متناسب با خودرو با خریداری و تهیه کنید.

انتخاب و خرید فیلتر هوای خودرو

اگر هرگز فیلترهوای خودروی خود را تعویض نکرده اید، به احتمال زیاد مسدود شده و سیستم تهویه مطبوع شما هوای کافی را به ماشین شما نمی رساند. سیستم HVAC نیز ممکن است دچار اختلال در عملکرد شود. برای رفع گرفتگی سیستم HVAC و بهبود عمر اجزای حیاتی آن، خرید فیلتر هوای جدید را در نظر بگیرید.

در انتها یادآور می شویم در کنار تعویض روغن موتور، فیلتر روغن  و فیلتر هوا بسیار مهم است که پس از مدت ها سواری و جهت نگهداری خودرو در وضعیت مطلوب و ایمنی خود لازم است خنک کننده یا همان ضدیخ خودرو را نیز در نظر بگیرید.

خنک کننده موتور

اساساً خنک کننده یا ضد یخ که در سیستم خنک کننده موتور با آب مخلوط می شود برای کاهش نقطه انجماد و افزایش نقطه جوش سیستم طراحی شده است. این بدان معناست که با افزودن مایع خنک‌کننده/ضد یخ به سیستم خنک‌کننده خودروی خود، می‌توانید دمای خودرو را قبل از جوشیدن سیستم خنک‌کننده افزایش دهید.

خنک کننده یا ضد یخ خودرو یک افزودنی مبتنی بر الکل است که معمولاً به رنگ سبز است ، اگرچه می تواند قرمز، آبی و نارنجی نیز باشد و ازاتیلن گلیکول تشکیل شده است.

ضد یخ برای کاهش نقطه انجماد سیستم خنک کننده موتور شما و افزایش دمایی که سیستم در آن در مقایسه با آب به تنهایی می جوشد، ضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها