مقایسه تیگو 5 لاکچری و تیگو 5 اکسلنت

31 مرداد 1402 اخبار خودرویی 8754 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 31 مرداد 402

خودرو چری تیگو 5 یکی از محصولات موفق بازار خودروی کشورمان است که از ابتدای معرفی در سال ۱۳۹۴ در کشور تا پایان تولید آن در سال ۱۴۰۰، به عنوان یکی از خودروهای پرفروش و پر متقاضی بازار بوده است. در این خودرو چندین فیس لیفت ظاهری، داخلی، تغییرات در آپشن‌ها و امکانات را در طول این چند سال شاهد بودیم.

در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، این خودرو در دو مدل اصلی تیگو 5 لاکچری و اکسلنت به بازار عرضه شد. این دو مدل تفاوت‌هایی را نسبت به یکدیگر دارند و این تفاوت‌ها باعث می‌شوند تا ارزش نهایی دو خودرو کمی با یکدیگر متفاوت باشد. در این مقاله از مجموعه خودرویی ۸ اصفهان (https://8cars.ir/)، می‌خواهیم به بررسی تفاوت این دو خودرو بپردازیم تا افرادی که قصد خرید تیگو 5 لاکچری در اصفهان را دارند، با مشخصات کامل هر یک از این دو خودرو آشنایی آشنایی پیدا کنند.

معرفی کلی تیگو 5 لاکچری

در مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت، ابتدا می‌خواهیم به معرفی کلی این دو خودرو بپردازیم. خودرو چری تیگو 5 لاکچری که در اصل با نام لاکچری اسپرت شناخته می‌شود، مدل پایه این خودرو در کشور محسوب می‌شود. این خودرو از سال ۱۳۹۴ عرضه گردید. تولید این خودرو با مشخصات اولیه تا سال ۹5 ادامه داشت و از آن زمان یک فیس لیفت کامل را در خودروی تیگو 5 لاکچری شاهد بودیم. این روند، باعث افزایش فروش خودرو در کشور شد و این خودرو را به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولات چری در بازار تبدیل کرد.

با وجود اینکه نسخه لاکچری اسپرت به عنوان نسخه پایه تیگو 5 به شمار می‌آید، این خودرو از آپشن‌های روز بازار خودرو بهره می‌برد. از نظر فنی نیز باید بگوییم که در این خودرو از موتور چهار سیلندر تنفس طبیعی معروف خودروهای چری استفاده شده است.

 

معرفی کلی تیگو 5 اکسلنت

شرکت مدیران خودرو در کنار عرضه نسخه لاکچری اسپرت، اقدام به تولید و عرضه نسخه تیگو 5 اکسلنت در بازار نمود. نسخه اکسلنت از تیگو 5 به‌عنوان نسخه‌ای فول آپشن از این خودرو شناخته می‌شود که امکانات بیشتری را با قیمت کمی بالاتر عرضه ‌کرده است. نکته جالبی که درباره تیگو 5 لاکچری و اکسلنت وجود دارد، این است که این دو خودرو به طور هم‌زمان در بازار عرضه شدند.

همچنین تغییر ظاهری که بر روی خودروی چری تیگو 5 در سال ۱۳۹5 انجام شد، دقیقاً برای هر دو خودرو به طور یکسان اعمال شد و شاهد عرضه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت فیس لیفت شده پس از سال ۱۳۹5 بودیم. در این دو مدل از خودرو در بحث فنی، هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد. هر دو خودرو از یک موتور چهار سیلندر تنفس طبیعی که در سایر محصولات چری نیز دیده بودیم، استفاده می‌کنند.

 

مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت از نظر طراحی ظاهری

در اولین بخش مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت، باید بگوییم که این دو خودرو از نظر ظاهری هیچگونه تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند. نکته مثبتی که درباره طراحی خودروی چری تیگو 5 وجود دارد، این است که در طراحی این خودرو برخلاف سایر خودروهای چینی آن زمان، از مدل‌های مطرح بازار کپی برداری نشده است.

در نمای مقابل، یک جلو پنجره با طراحی منحنی را داریم که آرم برند چری در بخش میانی آن قرار گرفته است. چراغ‌های خودرو در دو طرف جلو پنجره از نوع LED بوده و در مدل‌های فیس لیفت شده به دی لایت نیز مجهز شده است. مه شکن ها، در دو طرف سپر خودرو قرار دارند و در بخش میانی، ورودی هوای خنک کننده سیستم تعلیق و ترمز این خودرو قرار گرفته‌ است. بخش پایینی سپر این خودرو به رنگ مشکی طراحی شده است. این بخش مشکی رنگ در طرفین سپر جلو به سمت کناری و پشتی حرکت کرده و دور تا دور خودرو را احاطه کرده است.

زمانی که به بخش انتهایی این خودرو نگاهی می‌اندازیم، یک درب بزرگ را داریم که برای بارگیری وسایل در پشت خودرو مناسب به نظر می‌رسد. چراغ‌های عقب به صورت بزرگ و دو تکه طراحی شده‌اند که بخشی از آنها بر روی درب عقب قرار گرفته است. اگزوزهای خودرو نیز در دو طرف سپر عقب قرار گرفته‌اند که فرم ذوزنقه دارند و به جذابیت ظاهری نمای عقب افزوده‌اند. طراحی نسبتا بزرگ باعث شده تا دید راننده به فضای پشتی محدودتر شده و شیشه عقب نیز کمک چندانی به دید فضای عقب ندارد.

با این حال، طراحان چری در این خودرو از دوربین دید عقب استفاده کرده‌اند که به هنگام حرکت به سمت عقب خودرو، فعال می‌شود. البته یکی از موارد تفاوت تیگو 5 لاکچری و اکسلنت در این بخش نمایان می‌شود‌. آن هم اینکه در خودروی  تیگو 5 لاکچری از دوربین دید عقب به صورت استاتیک استفاده شده است. در حالی که در تیگو 5 اکسلنت از دوربین عقب به صورت دینامیک استفاده شده است. عملکرد دوربین استفاده شده در نسخه اکسلنت یا فول آپشن اندکی بهتر از نسخه لاکچری است.

مقایسه چری تیگو 5 اکسلنت و لاکچری

مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت از نظر طراحی داخلی

در این قسمت بیایید به داخل خودروهای چری تیگو 5 لاکچری و اکسلنت رفته و طراحی داخلی این دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم. مدل‌های فیس لیفت نشده از این خودرو در فضای داخلی از برخی سیستم‌ها محروم بودند. به طور مثال آینه‌های برقی تاشو و گرمکن صندلی در نسخه‌های قبل از فیس لیفت سال ۹۶ وجود نداشتند. با این حال، در نسخه فیس لیفتی که از تیگو 5 لاکچری و اکسترنس در سال ۹۶ صورت گرفت، گرمکن صندلی و صفحه نمایش بزرگتر از ۸ اینچی مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر بخواهیم به تفاوت این دو مدل از خودروی چری تیگو 5 در فضای داخلی بپردازیم، باید بگوییم که نسخه فول آپشن اکسلنت دارای کیسه هوای بیشتری برای سرنشینان جلویی است. در نسخه لاکچری اسپرت از کیسه هوای جلویی برای سرنشینان جلو استفاده شده است. در حالی که در نسخه اکسلنت، علاوه بر کیسه هوای مذکور، کیسه هوای جانبی برای سرنشینان جلو به کار رفته است. بقیه تفاوت‌ها مربوط به امکانات و آپشن‌های این دو خودرو است.

زمانی که وارد فضای کابین خودروهای چری تیگو 5 لاکچری و اکسلنت می شوید، مشاهده خواهید کرد که این دو کابین کاملا با یکدیگر یکسانند. در هر دو خودرو از فرمان برقی استفاده شده است که در هر دو طرف فرمان، کلیدهای کنترلی قرار گرفته اند. این کلیدهای کنترلی برای سیستم مولتی مدیا و کروز کنترل خودرو است.

مانیتور استفاده شده در خودروهای چری تیگو 5 لاکچری و اکسلنت یکسانند. با این حال در نسخه‌های تولید شده در سال‌های ۹۴ و ۹۵، از نوع ۷ اینچی لمسی بوده‌اند. در مدل‌های ۹۶ به بعد، از یک نمایشگر ۸ اینچی لمسی استفاده شده است. این مانیتورها قابلیت‌های متنوعی را از نظر پخش مالتی مدیا ارائه می‌کنند و همچنین این مانیتورها قابلیت میرور لینک دارند که با اتصال تلفن همراه به مانیتور می‌توانید از صفحه نمایش بزرگتر برای نمایش محتوای تلفن همراهتان استفاده کنید. در ضمن امکان استفاده از انواع نرم‌افزارهای مسیریابی وجود داشته و می‌توان گفت که یک پکیج کامل برای این خودروها محسوب می‌شود.

 

مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت از نظر آپشن ها و امکانات رفاهی

حال بیایید به بررسی و مقایسه خودروهای چری تیگو 5 لاکچری و اکسلنت در بخش امکانات رفاهی بیندازیم. جایی که تفاوت‌ها بین دو مدل خودرو اندکی بیشتر است و باعث تفاوت قیمت بین این دو مدل موجود در بازار شده است. از عوامل تفاوت در بحث امکانات و آپشن‌های این دو خودرو می‌توان به استفاده از انواع سیستم‌های پایداری اکسلنت اشاره کرد. یکی از این سیستم‌ها، سیستم ترمز هوشمند اضطراری EBA می باشد که یک سیستم کمکی برای مواقعی است که راننده مجبور به ترمز شدید و اضطراری می‌شود.

سیستم دیگری که تنها در خودروی تیگو 5 اکسلنت مورد استفاده قرار گرفته است، سیستم ترمز تپه HHC است. این سیستم، وظیفه نگه داشتن خودرو به هنگام شروع حرکت سربالایی را داشته و مانع از حرکت به سمت سراشیبی می‌شود. سیستم بعدی، سیستم کنترل کشش یا DTC است که به عنوان یک سیستم کنترلی برای حرکت خودرو محسوب می‌شود.

مقایسه تیگو 5 لاکچری و اکسلنت

از جمله سایر سیستم‌ها نیز می‌توان به سیستم کنترل لغزش خودرو ASR و سیستم کنترل پایداری ESP اشاره کرد. این سیستم‌ها باعث می‌شوند تا ایمنی خودرو چری تیگو 5 اکسلنت نسبت به نسخه لاکچری اسپرت بسیار بیشتر باشد و خرید تیگو 5 اکسلنت در اصفهان را توجیه پذیرتر کند. از دیگر موارد تفاوت بین تیگو 5 لاکچری و اکسلنت می‌توان به استفاده از دوربین عقب دینامیک در نسخه اکسلنت و استاتیک در نسخه لاکچری اشاره کرد که در قسمت‌های قبلی به طور کامل درباره آن صحبت کردیم.

سانروف برقی، برای هر دو مدل استفاده شده است و تهویه مطبوع دوگانه برای سرنشینان جلو و عقب طراحی شده است. همچنین، در هر دو مدل لاکچری و اکسلنت خودروی تیگو 5 از سیستم کروز کنترل استفاده شده است که با کلیدهای روی فرمان تنظیم و کنترل می‌شوند. در کنار استفاده از دوربین عقب در هر دو مدل، از سنسور پارک عقب نیز استفاده شده است.

درباره سیستم مولتی مدیای این خودرو نیز باید بگوییم که در نسخه‌های فیس لیفت تیگو 5 لاکچری و اکسلنت از یک مانیتور ۸ اینچی لمسی دارای پورت USB استفاده شده است. اتصال به تلفن همراه به روش‌های مختلفی قابل انجام است. از جمله این روش‌ها، اتصال از طریق usb، بلوتوث و قابلیت میرور لینک یا Mobile Mapping هستند.

 

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی و مقایسه خودروهای چری تیگو 5 لاکچری و اکسلنت پرداختیم. این خودروها با توجه به امکاناتی که ارائه می‌دهند، به عنوان گزینه مناسب برای خرید در بین شاسی بلندهای چینی محسوب می‌شوند. با این حال، همانطور که در این مقاله مطالعه کردیم، نسخه اکسلنت به عنوان نسخه فول آپشن این خودرو، امکانات بیشتری را ارائه داده و گزینه مناسب‌تری برای خرید است. این خودرو امکانات ایمنی بیشتری داشته و اگر از آن دسته از افرادی هستید که با خودروی شخصی خود به سفر زیادی می‌روید، را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در مقابل اگر به دنبال خرید نسخه ارزانتر هستید و بیشتر برای معابر شهری از خودرو استفاده می‌کنید ، خرید تیگو 5 لاکچری در اصفهان به شما پیشنهاد می‌شود. البته باید بدانید که این دو مدل تنها نسخه‌های موجود از تیگو 5 در بازار خودرو کشور ما نیستند. به گونه‌ای که از سال ۱۳۹۷ به بعد، شاهد عرضه نسخه تیگو 5 ie در ایران بودیم. در صورتی که نسخه‌ای از این خودرو را می‌خواهید که نمایشگرهای بزرگتر و امکانات به روزتری داشته باشد، می‌توانید خرید تیگو 5 ie در اصفهان را در نظر داشته باشید.

برای خرید تیگو 5 لاکچری و اکسلنت در شهر اصفهان می‌توانید به مجموعه خودرویی هشت مراجعه کنید. این مجموعه خودرویی با بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در حوزه خرید و فروش خودرو در اصفهان، در حال فعالیت است. در حال حاضر، چندین طرح فروش اقساطی برای مشتریان محترم در فرایند خرید خودرو در مجموعه هشت اصفهان فعال است که خرید را برای شما تسهیل می سازد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه ارتباط بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها