خرید روغن موتور خوب- دیجی لوبس

08 مرداد 1401 اخبار خودرویی 629 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 8 مرداد 401

چکیده : روغن موتور خوب برای خودروی شما چه روغنی است؟ این مقاله یک راهنمای کوتاه و مفید خواهد بود.

 

به دلایل متعددی مانند وجود روغن های تقلبی (که در اخبار و سایتهای خبری هم از آن زیاد می شنویم)، روغن های تصفیه شده و یا روغن های بی کیفیتی که در بازار به نام روغن مناسب و باکیفیت وجود دارند، خرید روغن موتور خوب و مناسب شاید یکی از دغدغه های امروز صاحبان خودرو در جامعه باشد. شاید حتی فرایند این خرید از خریدهای دیگر شما مانند خرید موبایل و غیره ... سخت تر باشد.

جواب این است: در انتخاب یک روغن موتور میتوان به مواردی مانند دمای محیط، گرمای تولیدی موتور، پیشنهاد شرکت خودروساز و… اشاره کرد، اما مهمترین آنها را به صورت خلاصه به شما می گوییم.

  1. شاخص گرانروی بالا

  2. پایداری حرارتی

  3. پایداری اکسیداسیون

  4. بهترین روغن موتور ایرانی

  5. بهترین روغن موتور خارجی

 

  1. منظور از شاخص گرانروی بالا چیست؟

شاخص گرانروی یا ویسکوزیته در اصل مقاومت سیالات در برابر جریان است. گرانروی بیشتر به معنای جریان کندتر و سیال غلیظ‌تر است. به منظور اطلاع از کیفیت روان کننده، توجه به ویسکوزیته آن در دماهای مختلف بسیار مهم است.

ویسکوزیته با درجه حرارت تغییر می‌کند تا از عملکرد در هر شرایط اطمینان حاصل شود. اهمیت شاخص ویسکوزیته یا VI ، در روانکاری برای جلوگیری از سایش فلز با فلز می باشد، همانطور که احتمالاً می دانید ویسکوزیته با دما رابطه عکس دارد. به عبارت دیگر هرچه دما بالاتر برود میزان ویسکوزیته کاهش می یابد و بالعکس.

شاخص ویسکوزیته هر چه پائین تر باشد بیشتر تحت تاثیر تغییرات دما قرار می گیرد به عبارت دیگر شدت تغییرات گرانروی در اثر تغیرات دما در روغن های صنعتی با شاخص ویسکوزیته کم بیشتر است . و هر چه شاخص گرانروی بالاتر باشد تغیرات دما اثر کمتری بر روی میزان ویسکوزیته دارد.

 

پایداری حرارتی چیست؟

در یک تعریف ساده پایداری حرارتی (به انگلیسی: Thermal stability) یک ویژگی گرمایی (فیزیکی) می‌باشد که نشاندهنده مقاومت هر ماده در مقابل انتقال حرارت در اثر تفاوت دما است، حالا در بحث ما این پایداری حرارتی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک روغن موتور خوب است، روغن موتور خوب باید بتواند موتور را در دمای پایین روشن کند و در دمای بالا پایدار باشد. در غیر این صورت می‌تواند باعث آسیب های بسیار جدی به موتور خودروی شما به دلیل گران‌روی زیاد شود.

پایداری اکسیداسیون چیست؟

اکسیداسیون همان واکنش شیمیایی است که بین روغن روان‌کننده و اکسیژن اتفاق می‌افتد. افزایش میزان اکسیداسیون باعث کاهش عمر روغن موتور و تولید لجن می شود، حالا اگر روغن موتوری را انتخاب کنید که از ترکیب با اکسیژن خودداری کند موتور خودروی شما بدون آسیب می‌ماند و روان کننده می‌تواند برای مدت زمان طولانی کار کند.

 

نکاتی مهم:

انجمن مهندسی خودرو، روغن های موجود بازار را مطابق طبقه بندی SAE تقسیم بندی کرده است، به صورتی که با نمادی شامل دو عدد و یک حرف لاتین مشخص شده اند.

در این تقسیم بندی عدد قبل از حرف W نشان دهنده گرانروی روغن در دمای پایین است و هرچه کمتر باشد روغن مورد نظر در دمای کمتری قابل استفاده است، اما در مقابل عدد بعدی که نشان دهنده گرانروی در دمای بالا برای روغن است هرچه بیشتر باشد روغن مذکور در دمای بالاتر چسبندگی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال 20w نشان دهنده ویسکوزیته روغن در دمای پایین و w50 ویسکوزیته در دمای بالاست. به عبارت دیگر روغن 20W50 می تواند برای دمای پایین تر از دمای انجماد تا بالاتر از 100 درجه مورد استفاده قرار گیرد و برای خودروهایی که بین شهرستان های سردسیر و گرمسیر تردد می کنند، مناسب است.

بهترین روغن موتور ایرانی

مارک های معروف روغن موتور ایرانی بهران، ایرانول، اسپیدی و کاسترول و ... هستند که البته در این مورد باید به خودروی خود توجه کرده و به دفترچه راهنمای آن هم نگاهی بیندازید تا نظر سازنده خودرو و مشخصات خودرو را بررسی کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

بهترین روغن موتور خارجی

باید بگوییم که بعضی از برندهایی که در بازار می بینیم که به نام روغن موتور خارجی در ایران به فروش می رسد در واقع تحت لیسانس کشور تولیدکننده هستند و البته این مایه افتخار است که روغن پایه آنها ایرانی است و روغن موتورهایی که تحت لیسانس نبوده و کاملا وارداتی هستند برندهایی مانند روغن موتور آیسین، ولور، والوالین، زیک، لوبرین، ادینول، شل و التراتک و .... هستند در بین این برندها و برندهای ایرانی که در مورد 4 به آن اشاره شد باید بگوییم که باز هم به دفترچه راهنمای خودرو و مشخصات خودرو مراجعه کرده و می توانید از بین معروف ترین برندها یک برند را برای خودروی خود انتخاب کنید، سایت دیجی لوبس در این زمینه کار را برای شما راحت تر کرده و طبق خودروی خود می توانید بفهمید که از بین برندهای خارجی کدام روغن موتور مناسب خودروی شماست.

جمع بندی:

به صورت خلاصه باید بگوییم روغن موتور باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش باشد که با در نظر گرفتن اینکه تمام این موارد را به دقت مطالعه نمودید از شما خواهشمندیم در مورد انتخاب روغن موتور مناسب خودروی خود علاوه بر بودجه ای که در نظر می گیرید بیشتر تحقیق کرده و از هر روغن پیشنهادی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب های جدی به موتور و لوازم دیگر ماشین شما شود. در صورتی که بخواهید بدانید که چه روغن ها و لوازم مصرفی مناسب خودروی شماست میتوانید دیجی لوبس را در اینترنت سرچ کرده تا با یک فروشگاه اینترنتی روغن خودرو و لوازم مصرفی روبرو شوید که قصد دارد در این زمینه به شما آگاهی و کمک برساند.

 

برچسب ها : روغن موتور خارجی,روغن موتور خوب,خرید روغن موتور

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

هادی
در حال حاضر روغن موتور و روغن گیربکس تقلبی در بازار زیاد شده، بهتره از فروشگاهای معتبر روغن موتور خریداری کنیم.

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها