مهمترین مزایا و معایب دستگاه دیاگ بلوتوثی کدامند؟

29 شهریور 1402 اخبار خودرویی 995 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 29 شهریور 402

دور از ذهن است که شما فردی باشید که از دیاگ ماشین و نکات پیرامون آن اطلاعاتی نداشته باشید. دیاگ ماشین وسیله ای است که برای یافتن اشکالات و ایرادات خودرو ها ساخته شده است. دیاگ ماشین به نوعی عیب یاب خودرو است و این امکان را به مکانیک خودرو می دهد که برای یافتن عیب ها و اشکالات خودرو، کل قطعات ماشین را باز نکند.

به صورت کلی به کمک این دستگاه کار عیب یابی ماشین ها راحت تر و سریع تر پیش می رود. به شکلی که در همه ی تعمیرگاه ها، تعمیرکاران یک نمونه از دستگاه دیاگ ماشین را در اختیار دارند و برای انجام کار تعمیر خودرو ها از آن استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزیت ها و معایب دستگاه دیاگ ماشین و انواع آن بپردازیم.

انواع دستگاه دیاگ ماشین پارس کوشان

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو انواع مختلفی دارد که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • دستگاه دیاگ ثابت

  • دستگاه دیاگ قابل حمل

  • دستگاه دیاگ روی استند

  • دستگاه دیاگ بلوتوثی

  • دستگاه دیاگ لپ تاپی

  • دستگاه دیاگ تبلتی

در این مقاله ما دستگاه دیاگ بلوتوثی را انتخاب کرده و تصمیم گرفتیم تا اطلاعات ارزشمندی پیرامون آن در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید. شرکت پارس کوشان موفق بوده تا دستگاه دیاگ بلوتوثی بسیار خوبی طراحی کند و پس از ساخت آن را در اختیار مشتریان قرار دهد. 

دستگاه دیاگ بلوتوثی یا وای فای چیست؟

دستگاه دیاگ بلوتوثی که به دستگاه دیاگ وای فای نیز شهرت دارد؛ نوعی ابزار است که برای تشخیص اشکالات و ایرادهای خودرو طراحی شده است. ایده ی طراحی این دستگاه این گونه بوده که دستگاه از طریق بلوتوث به یک گوشی هوشمند وصل شود. با این کار انتقال اطلاعات مربوط به عملکرد خودرو و عیب‌ های آن به یک گوشی هوشمند میسر می ‌شود. با استفاده از این دستگاه می توان داده های مربوط به سیستم‌‌ های خودرو را نمایش داد. با نمایش داده ها می ‌توان در صورت بروز خطا، کدهای خطا را خواند و داده های آن‌ها را آنالیز و ارزیابی کرد. پس از تحلیل داده ها تعمیر کار می تواند اشکالات موجود در خودرو را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن ها اقدامات لازم را انجام دهد.

امتیازات دیگر دستگاه دیاگ بلوتوثی 

دستگاه دیاگ بلوتوثی

تعمیر کار با بهره ‌گیری از دیاگ بلوتوثی قادر است تا ایرادات موجود در داده‌ هایی مثل سرعت، دما و خیلی از داده های موجود دیگر را متوجه شود و نسبت به رفع اشکالات موجود اقدام موثر را انجام دهد.

با بهره‌ گیری از دستگاه دیاگ بلوتوثی که ابزار پیشرفته ای بین انواع مختلف این دستگاه محسوب می شود؛ شرایطی برای تعمیرکاران فراهم می شود تا بتوانند به راحتی اطلاعات خودرو را بررسی کنند و از عملکرد بهتر وسیله نقلیه مطمئن شوند. یکی از امتیازات ویژه دستگاه دیاگ بلوتوثی این است که با بیشتر خودروهای ساخته شده بعد از سال ۱۹۹۶ هم پوشانی و تناسب دارد. پس به راحتی می‌‌ توان از این دستگاه برای عیب یابی خودرو هایی که از سال ۱۹۹۶ تا کنون ساخته شده اند، استفاده کرد.

مکانیسم عمل دستگاه دیاگ بلوتوثی

اصولاً برای اتصال دیاگ بلوتوثی به خودرو، یک ماژول بلوتوث بر روی دیاگ نصب شده است. به کمک این ماژول بلوتوثی فرآیند پردازش اطلاعات دریافتی، از ایسواز به وسیله برد دیاگ آغاز می‌‌ شود . با دریافت اطلاعات زمان بررسی و تحلیل داده ها فرا می رسد؛ پس این اطلاعات از طریق بلوتوث به رایانه‌ ارسال می‌‌گردد. با این کار اطلاعات قابل نمایش می شود.

در واقع شما فقط به اتصال دیاگ به خودرو نیاز دارید و بقیه ی مراحل خود به خود پیش خواهند رفت و اطلاعات ضروری و مهم در اختیار تعمیرکار قرار خواهد گرفت. تعمیرکار با تحلیل داده ها متوجه اشکالات موجود در ماشین می شود و اقدامات لازم برای رفع آن را آغاز می کند.

تفاوت دیاگ بلوتوثی با دیاگ های دیگر ماشین 

دیاگ های بلوتوثی معمولاً قیمت ارزان دارند. با توجه به اینکه در مورد تفاوت های دیاگ های ارزان قیمت بلوتوثی با دیاگ های گرانقیمت تخصصی و مولتی برند سوالات بسیاری پرسیده می شود، لازم دانستیم تا پاسخ مناسبی برای این پرسش ها داشته باشیم . ضمن اینکه لازم است یادآور شویم که قابلیت های ارائه شده توسط هر یک می تواند پاسخ درخوری برای پرسش های شما خواننده گرامی باشد.

پس از بیان مختصری در مورد این دستگاه، اکنون وقت آن است که به بررسی مزایا و معایب دستگاه فوق بپردازیم. بازگو کردن این مزایا و معایب نیز تفاوت دیاگ بلوتوثی را با دیگر دیاگ ها بیان می کند.

مزایا و معایب دیاگ بلوتوثی

دیاگ ماشین

دیاگ بلوتوثی بسیار کاربر پسند، ساده و پرکاربرد است. اما در عین حال سادگی آن باعث می شود که انتظارات یک دستگاه حرفه ای را از آن نداشته باشیم. در ادامه به بیان مزایا و معایب دستگاه دیاگ بلوتوثی می پردازیم. برای دانستن نکاتی پیرامون این مطلب با ما همراه باشید.

مزایای دستگاه دیاگ بلوتوثی 

  • - اولین مزیت این دستگاه این است که بسیار کم حجم و سبک است.
  • - برد دیاگ بلوتوثی قیمتی بسیار مناسب دارد و در دسته دیاگ های ارزان قیمت قرار می گیرد.
  • - در این دستگاه با حذف کابلهای واسط، کاربری بسیار راحتی برای تعمیرکاران فراهم آمده است.
  • - سخت افزار دستگاه دیاگ بلوتوثی تکنولوژی جدیدتر و بهتری نسبت به سایر دستگاه ها دارد. همچنین دستگاه غالبا مولتی برند می باشد.

پس از بیان مزایای دستگاه دیاگ بلوتوثی، اکنون وقت بررسی معایب این دستگاه است.

معایب دستگاه دیاگ بلوتوثی 

متاسفانه این دستگاه غالبا غیر قابل تعمیر است و در صورتی که خراب شود دیگر قابل تعمیر و استفاده مجدد نمی باشد. یک نکته ی منفی دیگر این است که احتمال گم شدن و مفقودی دستگاه بسیار زیاد است. این دستگاه غالبا دیاگ حرفه ای نیستند.

برای استفاده از دستگاه دیاگ بلوتوثی نیاز به صرف هزینه اضافی برای خرید تبلت وجود دارد.

دستگاه دیاگ ماشین که حرفه ای هستند معمولاً مواردی مانند ریمپ و دانلود، تعریف سوییچ، کدخوان و... را دارند؛ اما دستگاه دیاگ بلوتوثی فاقد این آپشن ها می باشد.

با توجه به اینکه دستگاه دیاگ بلوتوثی از مراکز غیر تخصصی خریداری می شوند، متاسفانه خدمات پس از فروش توسط این مراکز غیرتخصصی به مشتریان تعلق نمی گیرد. در حقیقت خدمات و پاسخگویی فنی از جانب فروشنده برای خریداران وجود ندارد. پس گاهی دیده شده که خریداران توقعاتی که پس از خرید دستگاه دارند را کسب نکرده اند.

به صورت کلی توصیه ما این است که برای رفع اشکالات ماشین خود حتماً با یک تعمیرکار حرفه ای مشورت کنید و با نظر او نسبت به رفع اشکالات خودرو خود اقدام نمایید‌.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها