خرید لوازم افترمارکت - مزایا و معایب

24 مهر 1401 اخبار خودرویی 1084 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 24 مهر 401

هر زمان که نیاز به تعمیر خودرو داشته باشیم، با توجه به قیمت بالای قطعات از جمله انواع لوازم یدکی هیوندای و کیا، باید انتظار هزینه قابل توجهی را داشته باشیم. در این مسیر استفاده از قطعات اصلی سازنده تجهیزات، که به عنوان OEM نیز شناخته می شود، بهترین راه است. با این حال، بسیاری از ما ترجیح می دهیم قطعات افترمارکت که مقرون به صرفه تر هستند را انتخاب کنیم. اگر انتخاب ما این است، باید مزایا و معایب خرید لوازم افترمارکت را که ممکن است باعث پشیمانی شما شود را درک کنیم. در ادامه مزایا و معایب قطعات افترمارکت خودرو آورده شده است.

قطعات افترمارکت چیست؟

برخلاف OEM، قطعات افترمارکت آنهایی هستند که توسط شرکتی ساخته می شوند که سازنده اصلی خودرو شما نیست. بسیاری بر این باورند که قطعات افترمارکت خودرو، قطعات دست دوم هستند، اما واقعاً اینطور نیست. قطعات افترمارکت کاملاً نو هستند و به عنوان قطعات جایگزین کاملاً جدید تولید می شوند، نه به عنوان قطعات کارکرده. این قطعاتبسته به خودرو و قطعه مورد نظرمان، ممکن است دقیقاً مانند OEM ها یا حتی بهتر کار کنند.

قطعات افترمارکت معمولاً از نظر کارایی و طول عمر مشابه قطعات خودروهای OEM هستند. آنها معمولاً ترکیبی از فلزات، پلاستیک و عناصری هستند که به عنوان جایگزینی برای قطعات اصلی خودرو عمل می کنند. در واقع، کیفیت ساخت قطعات افترمارکت در چند سال گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است. بنابراین، بسیاری از صاحبان خودرو شروع به انتخاب این گزینه های مقرون به صرفه و کارآمد می کنند.

مزایای قطعات افترمارکت چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، قطعات افترمارکت دارای مزایا و معایب زیادی هستند. دلیل اصلی اینکه چرا ممکن است قطعات افترمارکت را انتخاب کنیم این است که به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر از OEM هستند. دلیل دیگر انتخاب است، زیرا هنگام جستجوی قطعات افترمارکت، طیف وسیع تری از گزینه ها نسبت به قطعات OEM در دسترس داریم. در نهایت، پیدا کردن یک قطعه افترمارکت که از کیفیت نسخه OEM فراتر باشد واقعاً غیر معمول نیست، اما این بستگی به نوع قطعه مورد نیاز ما دارد.

1. هزینه 

قیمت پایین‌ تر یکی از مزیت‌ های منطقی خرید قطعات افترمارکت است، زیرا تولیدکنندگان ثالث بدون صرف هزینه‌ های تحقیق و توسعه، مدل دقیق قطعات را کپی می‌ کنند. هزینه قطعات افترمارکت می تواند تا 60 درصد کمتر از قطعات OEM باشد. با خرید این قطعات می توان در کل هزینه اکثر تعمیرات و بدنه خودرو صرفه جویی کرد. 

2. در دسترس بودن گسترده

با توجه به اینکه فقط می توانید قطعات خودرو را فقط از فروشنده مجاز خریداری کنید، پیدا کردن قطعات ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد. ممکن است مجبور شوید مسافت هایی را طی کنید تا نمونه های اصلی را تهیه کنید. از سوی دیگر، شما فروشنده ها و سازندگان زیادی در محل خود دارید که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. پیدا کردن قطعات افترمارکت خودرو راحت است زیرا برخی از قطعات OEM جدا از گران بودن ممکن است کمیاب باشند.

3. راحتی در پیدا کردن قطعه

قطعات اصلی خودرو ممکن است بیش از حد معمول زمان ببرد تا به دست شما برسد. در بسیاری از موارد، قطعات OEM خودرو ممکن است در نمایندگی شما در دسترس نباشد و لازم باشد که منتظر بمانید تا قطعه به دست شما برسد. با این حال، قطعات افترمارکت خودرو از نظر در دسترس بودن فوری برای شما مفید است. معمولاً می توانید سفارشات خود را فوراً ثبت کنید و قطعه را خیلی سریعتر به شما تحویل دهید.

4. کیفیت مناسب

قطعه ای که نیاز به تعویض دارد را می توان با قطعات افترمارکت جایگزین کرد که کیفیت آنها مطابق با نسخه OEM یا از آن بیشتر است. مزیت قابل توجه خرید قطعات Aftermarket این است که ممکن است با قیمت بالاتر ولی دوام بیشتر از قطعات OEM در دسترس باشند. و چیزی باشد که از نظر عملکرد و کیفیت انتظار دارید. به عبارت ساده تر، قطعات افترمارکت که ممکن است به اندازه قطعات OEM قیمت داشته باشند، معمولا از نظر کیفیت بهتر از قطعات OEM هستند.

5. انواع قطعات عمومی وجود دارد

حتی سازندگان معروف نیز تعداد محدودی قطعات اصلی را تولید و عرضه می کنند. یکی دیگر از مزیت های انتخاب قطعات Aftermarket این است که چندین شرکت آنها را تولید می کنند.

در نتیجه، انواع بسیار زیادی از همان قطعه خودرو وجود خواهد داشت. از آنجایی که همه شرکت‌ ها قطعاتی با نقاط قوت و ضعف یکسان تولید نمی‌ کنند، به شما این فرصت داده می‌ شود که از بین طیف گسترده‌ای، قطعه‌ ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

معایب قطعات افترمارکت چیست؟

حتی زمانی که هزینه، انتخاب و کیفیت همگی از مزایای قطعات افترمارکت هستند، باید معایب آنها را نیز در نظر بگیریم. به طور خاص، ما باید به کیفیت قطعات افترمارکت و گارانتی قطعات نیز فکر کنیم.

چند دلیل خوب وجود دارد که چرا خودروسازان به کاربران توصیه می کنند OEM (سازنده تجهیزات اصلی) را برای خودروهای خود خریداری کنند. قطعات OEM قابل اعتماد، پوشش، دارای گارانتی و در نمایندگی های مجاز در دسترس هستند. در اینجا برخی از معایب قطعات افترمارکت وجود دارد که توجه شما را به قطعات اصلی معطوف می کند.

1. مسئله کیفیت

کیفیت یک نگرانی بزرگ در میان مصرف کنندگان است زیرا قطعات افترمارکت خودرو 50 تا 60 درصد ارزان تر از قطعات اصلی است. هنگامی که قطعات افترمارکت را خریداری می کنیم، بحث کیفیت دو طرف است. ما می‌ توانیم قطعاتی با کیفیت عالی یا اقلام بی‌ کیفیت پیدا کنیم که به سادگی برای وسیله نقلیه ما کارایی ندارند. این به این دلیل است که گزینه های زیادی برای انتخاب داریم، بنابراین باید مراقب باشیم و مطمئن شویم که قطعه مناسبی انتهاب کرده ایم.

همچنین، تولیدکنندگان بیشتر بر کمیت تاکید می کنند تا کیفیت. همه قطعات افترمارکت به طور مساوی یا با توجه به ایمنی و کیفیت ساخته نمی شوند. ممکن است با اقلام با کیفیت پایین‌ تر یا مواردی که مناسب ماشین شما نیستند مواجه شوید.

2. تایید نشده است

یکی دیگر از معایب قطعات افترمارکت این است که گواهینامه ندارند و برای عملکرد تست نمی شوند. همچنین نصب این قطعات می تواند گارانتی سرویس خودرو را باطل کند. 

3. بدون گارانتی

یکی دیگر از معایب قطعات افترمارکت به موضوع گارانتی مربوط می شود. تقریباً تمام قطعات OEM دارای ضمانت معتبر هستند که به شما کمک می کند از کیفیت قطعات اطمینان بیشتری داشته باشید. اگر برای قطعه اتفاقی افتاد، می توانید بدون پرداخت هزینه، قطعه دیگری را درخواست کنید. 

با این حال، قطعات افترمارکت معمولاً با ضمانت اندک یا بدون ضمانت ارائه می شوند، که ممکن است دلیل کافی برای برخی از آنها باشد که در عوض به نام های تجاری خاص پایبند باشند. اما قطعات Aftermarket دارای گارانتی محدود یا بدون گارانتی هستند. اگر در طول مراحل نصب آسیب ببیند، سازنده پاسخگوی تعویض آن نخواهد بود. 

4. می تواند عملکرد خودرو را بدتر کند

دنده بد مستعد نقص است و همچنین می تواند عملکرد ماشین شما را بدتر کند. به عنوان مثال، اگر لاستیک اصلی خودروی خود را با لاستیک های تولید شده توسط شخص ثالث جایگزین کنید، ممکن است به اندازه لاستیک های اصلی خوب نباشند.

فیوزهای غیراصلی در تابلو برق ماشین نیز ممکن است عملکرد باتری ماشین را بدتر کند. بسیاری از تولیدکنندگان، به ویژه آنهایی که در کشورهای دیگر مانند چین فعالیت می کنند، قطعات یدکی خودرو ارزان قیمت را با استفاده از مواد و تکنیک های کم کیفیت در فرآیند تولید ارائه می دهند. 

چگونه می توان از کیفیت قطعات افترمارکت مطمئن شد؟

قطعات افترمارکت دارای معایبی هستند که ممکن است در هنگام خرید با آنها مواجه شوید. با این حال مصرف کنندگان آگاه و باهوش با کمی تحقیق به راحتی می توانند از تجربه های بد در هنگام خرید لوازم افترمارکت جلوگیری کنند.

برای اینکه مطمئن شوید انتخاب مناسبی را انجام می دهید، صرف نظر از قطعات OEM یا افترمارکت، باید از یک مکانیک قابل اعتماد و آگاه بپرسید. آنها قادر خواهند بود شما را در این فرآیند راهنمایی کرده و به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کنند. صرف نظر از مزایا و معایب قطعات افترمارکت، در نهایت آنچه مهم است انتخاب بهترین گزینه برای خودرو و بودجه شماست. در ام کو پارت تمام یدکی های وسیله نقلیه خود را با کیفیت عالی از بیش از 50 تولید کننده پیشرو خواهید یافت. ما قطعات خودرو را برای همه مارک های پیشرو ارائه می دهیم از جمله محصولات هیوندای، کیا موتورز، بی ام و، پورشه، آئودی، مرسدس بنز، لکسوس و تویوتا. لوازم جانبی خودرو را از بهترین تولیدکنندگان سفارش دهید و فقط کالاهای باکیفیت بالا دریافت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها