چه زمانی فیلتر هوای خودرو را تعویض کنیم ؟

03 آذر 1399 کارشناسی رنگ -تشخیص رنگ 9373 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 3 آذر 99

فیلتر هوا

یکی از قطعات داخلی و قابل تعویض خودرو فیلتر هوا است، از زمانی که خودرو را روشن می کنیم تا خاموش شدن خودرو فیلتر هوا در حال کار کردن است. 

فیلتر هوای تمیز عامل مهم و موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو است که از ورود گرد وغبار و آلودگی به داخل موتور خودرو جلوگیری می کند و باعث می شود که سوخت خودرو به طور کامل بسوزد. 

همانطور که می دانیم  بعضی از تجهیزات و وسایل خودرو دارای عمر مفیدی هستند و پس از مدتی استفاده از خودرو باید دوره ای تعویض گردند، فیلتر هوا نیز دارای یک عمر مفیدی است و به دلیل جذب آلودگی ها و گرد و غبار پس از مدتی استفاده  مسدود  خواهد شد که باید آن را تعویض کرد.

برخی از آن ها در صورت مسدود شدن قابل شست و شو هستند و میتوان دوباره از آن استفاده کرد ولی اگر فیلتر هوا کاغذی باشد غیر قابل شست و شو است  و باید آن را تعویض کرد. 

زمان مناسب تعویض فیلتر هوا

زمان تعویض فیلترهوا به عوامل گوناگونی ارتباط دارد. یکی از این عوامل محل زندگی است. 

فیلترهوای خودروهایی که در مسیرهای خاکی رفت وآمد دارند و یا خودرو هایی که در شهرهای آلوده تردد دارند، زودتر کثیف می شود  وهمین امر باعث می شود که فیلتر هوای خودرو را زودتر تعویض کنیم.

به طور میانگین فیلترهوای خودرو باید در شهرهای آلوده و شلوغ به ازای هر 5000 کیلومترتعویض شود، معمولا تعویض فیلتر هوا در زمان تعویض روغن انجام می شود و چون تعویض روغن هر 3000 تا 4000 کیلومتر انجام می شود پس تعویض فیلتر هوا نیز زودتر انجام می شود. اما پیشنهاد ما این است که در این مدت دوبار فیلتر هوا را چک کنید و آن را تمیز کنید. 

بهترین کار برای تشخیص زمان تعویض فیلترهوا بازدید چشمی و اطمینان از عملکرد صحیح آن است. فیلترهای خودرو معمولا به رنگ سفید یا زرد هستند  که در صورت کثیف شدن به راحتی قابل تشخیص باشد.

در زیر چند نمونه از علایم تعویض فیلتر هوا را بررسی می کنیم. 

علایم تعویض فیلترهوای خودرو 

اگر در هنگام استفاده از خودرو با مشکلات و علایم زیر روبرو شدید باید فیلتر هوا را تعویض کنید. 

  1. افزایش زمان استارت خودرو
  2. دود سیاه یا افزایش گاز های خروجی از اگزوز
  3. افزایش مصرف سوخت خودرو
  4. کاهش توان موتور
  5. لرزش مداوم موتور
  6. افزایش رسوب بر روی شمع موتور خودرو
  7. ریپ زدن موتور
  8.  بوی بنزین در هنگام استارت زدن

چگونگی تعویض فیلتر هوای خودرو :

محل قرار گیری  فیلتر هوا در خودروها متفاوت است، تمام فیلتر هواها در مسیر ورود به موتور قرار دارند وبا باز کردن یک بست به راحتی قابل جداشدن و تعویض می باشند.

پس از پیدا کردن محل فیلترهوا بست مربوط به آن را باز کنید و فیلترهوا را از جای خود خارج کنید.  فیلتر هوا در مسیر ورودی هوا بدون هیچ گیره نگه دارنده ای قرار دارد و براحتی قابل تعویض است.

 پس ازمشاهده فیلتر هوا واطمینان از اینکه دیگر قابل استفاده نیست و کارایی لازم را ندارد آن را با فیلتر هوای جدید از همان نوع تعویض می کنیم و درب محل قرار گیری فیلتر را بابست مربوطه محکم میبندیم. به همین سادگی فیلتر هوای خودرو قابل تعویض است. 

در زیر چند نمونه از مکان قرار گرفتن فیلتر هوا در خودرو پژو 405، پژو 206، رنو ال نود و پراید را مشاهده می کنید.

نکات مهم هنگام خرید فیلتر هوا

مهم ترین نکته در هنگام خرید اندازه فیلتر هوا است. فیلتر هوا باید دقیقا با سیستم تهویه مطابقت داشته باشد. از این رو قبل از خرید ابتدا فیلتر هوای قبلی در سیستم تهویه را اندازه می گیریم. همچنین ازدفترچه راهنمای سیستم تهویه نیز ابعاد فیلتر هوا را نیز میتوان به دست آورید. 

برای اندازه گییری فیلتر هوا دو روش وجود دارد یک روش اسمی و یک روش اندازه گیری واقعی است. برخی از فیلتر هوا دارای اسامی مشخصی هستند که این کار خرید فیلتر هوا را آسان می کند. روش دوم نیز اندازه گیری دقیق فیلتر هوا است. در این روش ضخامت فیلتر هوا نیز باید اندازه گیری شود که ضخامت در فیلتر هوا متغیر است. ضخامت فیلتر هوا از زیر یک اینچ تا حدود بیش از 6 اینچ متفاوت است. 

 

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

شعبه تهران

آدرس : تهران– خیابان انقلاب - بعد از پل چوبی به سمت میدان امام حسین نرسیده به خیابان گرگان پلاک ۱۸۸

تلفن همراه : 09155040968

شعبه مشهد

آدرس : مشهد – حد فاصل چهار راه دانشجو و میدان دانش قبل از معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها