نکاتی مهم درباره استفاده از کولر خودرو

17 آذر 1399 کارشناسی رنگ -تشخیص رنگ 954 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 18 آذر 99

کولر خودرو یکی از وسایل رفاهی میباشد که در طول روز از آن زیاده استفادده میکنیم اما استفاده درست از آن مستلزم رعایت نکاتی است که در این مطلب به آن پرداخته ایم.

 سیستم تهویه خودرو فقط از بخاری و کولر تشکیل نشده است. یک حالت دیگر هم در سیستم تهویه خودرو وجود دارد که آن، حالت "پنکه " میباشد.  بدون این که بخاری یا کولر درگیر باشد. اصولا این حالت مختص زمانی است که هوای داخل اتاق، نه سرد است و نه خیلی گرم و فقط نیاز به تهویه دارد تا هوا از حالت خفگی درآید. 

نکاتی برای استفاده مناسب از کولر خودرو

1- بلافاصله بعد از سوار شدن به خودرو کولر را روشن نکنید

قبل از روشن کردن کولر خودرو چند دقیقه پنجره ها را پایین بدهید بعد از آنکه هوای داخل خودرو کمی عوض شد کولر را روشن کنید. با این کار در فصول گرم سال اگر خودرویی زیر نور خورشید پارک شده باشد گاز سمی که از تابیدن نور خورشید  به داشبورد و سایر قطعات تولید شده خارج می شود.

2- کولر خودرو را در دور موتور پایین روشن کنید

کولر خودرو را تا زمانی که سرعت شما کم است و دور موتور پایین است روشن کنید با این کار از آسیب رساندن به کلاچ کمپرسور جلوگیری می کنید و پس از روشن کردن کولر سرعت فن را بالا ببرید تا هوای گرم  انباشته شده در مجاری تهویه و در داخل اتاق به سرعت خارج شود.

3-  در سرعت های بالا کولر را خاموش نکنید

در بزرگراهها و سرعت های بالا به جای پایین کشیدن پنجره ها کولر خودرو را روشن کنید البته نکته 2 را فراموش نکنید. بستن شیشه ها و استفاده از کولر خوردو باعث افزایش آیرودینامک و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می شود.

4 - در تونل ها بهتر است کولررا در حالت گردش داخلی تنظیم کنید

با این کار به ویژه در ترافیک ها و در تونل‌ها، مانع از ورود دود و غبار به داخل خودرو می شوید. همچنین  استفاده از دکمه گردش داخلی کولر موجب زودتر سرد شدن هوای داخل کابین می شود. 

نکته 1 : کولر خودرو جایگاه مناسبی برای رشد انواع قارچ ها، میکروب و کپک هاست به همین دلیل تمیز کردن آن  با اسپری های مخصوص و یا تعویض فیلتر آن امری ضروری است به ویژه برای مبتلایان به آلرژی . همچنین در فصول دیگر سال هم باید هر ماه کولر خودرو روشن شود تا از رسوب کردن گاز کولر درون مخزن جلوگیری شود. 

نکته 2: استفاده نادرست از کولر خودرو مصرف سوخت را ۳۰ درصد افزایش می‏‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود برای از بین بردن حالت خفگی درون کابین به جای پایین دادن پنجره از حالت پنکه سیستم تهویه خودرو استفاده کنید.

گاز کولر خودرو

اگر خودروی شما عملکرد خوبی از نظر خنک کردن هوای درون اتاق ندارد، باید گاز کولر را شارژ کنید. شارژ به موقع و صحیح گاز کولر خودرو می تواند به افزایش کارایی و عمر کولر و قطعات مرتبط با آن کمک کند.اما از آنجایی که ممکن است سیستم تهویه ماشین شما دچار نشتی یا ایراد باشد توصیه می شود از یک مکانیک یا فرد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

به طور میانگین باید هر 4 یا 5 سال یک‌بار نسبت به شارژ گاز کولر اقدام کنید. اما در صورتی که پس از چندماه احساس کردید میزان گاز کولر کم شده، باید نسبت به رفع مشکل موجود در سیستم تهویه‌ی خودرو اقدام کنید.

چرا کولر خوردو باد گرم می زند؟

شل شدن تسمه کمپرسور، اتمام گاز کولر، خرابی فن رادیاتور ، مسدود شدن کندانسور ، نشتی لوله ها و ... از جمله عواملی هستند که ممکن است باعث شود کولر خودرو عملکرد مناسبی نداشته باشد و باد گرم بزند.

 

 

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

شعبه تهران

آدرس : تهران– خیابان انقلاب - بعد از پل چوبی به سمت میدان امام حسین نرسیده به خیابان گرگان پلاک ۱۸۸

تلفن همراه : 09155040968

شعبه مشهد

آدرس : مشهد – حد فاصل چهار راه دانشجو و میدان دانش قبل از معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها