نکات مهم در هنگام خرید خودرو دست دوم

19 آذر 1399 کارشناسی رنگ -تشخیص رنگ 1915 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 20 آذر 99

با توجه به افزایش قیمت خودرو در بازار ، تقاضا برای خرید خودروهای دست دوم افزایش یافته اما خریداران باید به چند نکته مهم در معامله خودرو کارکرده توجه کرده تا دچار ضررهای مالی و حتی جانی نشوند . موارد زیر به شما در خرید خودرو کارکرده کمک می کند.

هنگام خرید خودرو دست دوم به چه نکاتی دقت کنیم؟

1- کارکرد خودرو

کارکرد استاندارد یک خودرو در هر سال 15 الی 20 هزار کیلومتر است. میزان کارکرد هر خودرویی نشان دهنده ی عمر مفید آن خودرو میباشد. اگر خودرویی با مدل پایین ولی کم کارکرد برای خرید پیدا کردید زیاد خوشحال نباشید چرا که از آنجایی که کارکرد خودرو بر قیمت خودرو نیز تاثیر دارد ممکن است مورد دستکاری قرار گرفته باشد . کارکرد واقعی خودرو توسط دیاگ و افراد متخصص باید مورد بررسی قرار گیرد.

آیا کیلومتر خودرو قابل دستکاری میباشد؟

2- کارشناسی خودرو از نظر فنی

مهم ترین موردی که در خرید خودرو کارکرده باید مورد بررسی قرار دهید تا دچار ضررهای مالی و جانی نشوید کارشناسی خودرو از نظر فنی میباشد. بررسی سلامت موتور، دیفرانسیل ، گیربکس، بررسی اینکه روغن ریزِی دارد یا نه ، بررسی صداهای غیر عادی موتور، خروج دود سیاه یا آبی از اگزوز، بررسی دنده و عملکرد ترمز ها و ... که باید توسط کارشناس خبره مورد بررسی قرار بگیرند.

3- کارشناسی رنگ خودرو

با مراجعه به کارشناسی رنگ خودرو اطلاعاتی از قبیل ، رنگ شدگی ، تعویض شدگی ، قطعات استوک ، وضعیت شاسی ها ، بررسی کف صندوق خودرو ، بررسی اتاق و اصالت بدنه خودرو و چپی بودن آن به دست می آید.

4- تست سرعت و شتاب

با خودرو مورد نظر در سرعت های مختلف رانندگی کنید و به صدا ها و ثبات فرمان توجه کنید. در سربالایی ها نیز توجه کنید که خودرو کم نمی آورد. در غیر این صورت صفحه کلاچ خودرو باید تعویض شود راه های دیگری برای اینکه متوجه شوید آیا صفحه کلاچ سالم است یا نه و آیا زمان تعویض آن رسیده نیز می توانید در مطلب زیر مطالعه کنید.

زمان تعویض صفحه کلاچ

5-  سرویس های دوره ای 

در مورد وضعیت سرویس های دوره ای خودرو نیز اطلاعات کامل را بدست آورید . تعویض به موقع روغن گیربکس، تعویض به موقع شمع ها ، تعویض به موقع لنت های جلو خودرو، تعویض به موقع آب رادیاتور، تعویض به موقع صافی بنزین ، فیلتر هوا ، تعویض روغن خودرو، تعویض تسمه تایم  و بررسی انقضا لاستیک خودرو و عاج لاستیک . 

6- چک کردن داخل خودرو

علاوه بر چک کردن درها ،در کاپوت و صندوق ، شیشه های خودرو نیز چک کنید . راهنما ها ، چراغ ها ، بوق ، شیشه شوی ، وضعیت فرمان و پدال ها ، سیستم صوتی ، کولر ، روکش صندلی ها و کفی ماشین را کنار بزنید تا اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

7- بیمه و سند خودرو

وضعیت بیمه شخص ثالت خودرو باید بررسی شود اگر رو به اتمام باشد یا تمام شده باشد میتوانید از مالک خودرو تخفیف بگیرید. اینکه خودرو چند برگ سند میباشد نیز مهم است  که مثلا خودرو چند مالک داشته که هر چه کمتر باشد بهتر است.

8 - قیمت خودرو

قیمت گذاری خودرو کارکرده به عوامل زیادی بستگی دارد که به بیشتر آن در این مطلب پرداخته شد. گاهی قیمت پایین  یک خودرو ممکن است به دلیل وجود ایرادات زیاد موجود در آن باشد که بعدها، هزینه‌های زیادی را برای شما به بار خواهد آورد.

مشاوره و قیمت گذاری خودرو 

9 - دریافت و بررسی مدراک

مدارک شناسایی مالک خودرو، بیمه نامه ، کارت خودرو ، سند خودرو ، برگه عدم خلافی و برگ سبز را دریافت کنید و موارد زیر را چک کنید.

-مدت اعتبار بیمه که همانطور که گفته شد اگر رو به اتمام باشد می توانید کمی قیمت خودرو را پایین بیاورید.

-برگه عدم خلافی  خودرو را نیز بررسی کنید 

-شماره شاسی و موتور را با کارت و سند خودرو تطبیق دهید.

-سند های خودرو را از فروشند دریافت و از اصالت آن مطمئن شوید.

- مشخصات فروشنده را با سند و کارت ماشین و بیمه نامه نیز مطابقت دهید.

 

 

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

شعبه تهران

آدرس : تهران– خیابان انقلاب - بعد از پل چوبی به سمت میدان امام حسین نرسیده به خیابان گرگان پلاک ۱۸۸

تلفن همراه : 09155040968

شعبه مشهد

آدرس : مشهد – حد فاصل چهار راه دانشجو و میدان دانش قبل از معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه خودروها تشخیص رنگ خودرو همه برندها