جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » متفرقه » هزینه تعمیر گیربکس های اتوماتیک و دستی
گیربکس 206

هزینه تعمیر گیربکس های اتوماتیک و دستی

هزینه تعمیر گیربکس ها با توجه به مشکلاتی که دارند می تواند مقادیر متفاوتی باشد. گیربکس یک خودرو را می توان به عنوان سیستم عصبی آن خودرو در نظر گرفت. زیرا این گیربکس است که نیروی تولید شده توسط موتور خودرو را به چرخ های آن انتقال می دهد و باعث حرکت آن می شود. حال اگر این سیستم عصبی دچار اختلال عملکرد شود، طبیعتا خودرو از حرکت خود باز می ماند. به همین خاطر لازم است در مواقع خرابی گیربکس سریعا برای تعمیر گیربکس اقدام کرد و مشکلات آن را برطرف کنید. در این مقاله درباره هزینه های تعمیر گیربکس و انواع خرابی آن به بحث و گفتگو خواهیم پرداخت.

هزینه تعمیر گیربکس

گیربکس ها انواع و مدل های متفاوتی دارند. ولی ساز و کار اغلب این مدل ها شبیه به هم است و وظیفه همه آنها انتقال قدرت از موتور خودرو به چرخ های آن است. برای مثال در گیربکس های دستی به کمک جعبه دنده، کلاچ و دسته دنده این اتفاق می افتد. در داخل جعبه دنده، ما با تعدادی چرخ دنده و یک محور اصلی روبرو هستیم که انتقال قدرت با توجه به اینکه از کدام چرخ دنده استفاده شود اتفاق می افتد. در گیربکس های اتومات نیز سیستم تقریبا بر همین منوال است. با این تفاوت که در اینجا تعویض دنده به کمک یک کامپیوتر داخلی و یک سنسور انجام می شود. در حقیقت نقش راننده در تعویض دنده به حداقل میزان ممکن تغییر پیدا می کند. شناختن ساختمان کلی گیربکس ها به ما در تخمین هزینه تعمیر گیربکس ها کمک خواهد کرد. به همین خاطر این توضیح کوتاه را در اینجا ارائه دادیم.

هزینه تعمیر گیربکس های دستی

گیربکس های دستی نسبت به گیربکس های اتومات ساختار ساده تری دارند. سیستم گیربکس های دستی را می توان به سه بخش کلی تقسیم بندی کرد. بخش سر دنده، بخش جعبه دنده و بخش کلاچ خودرو. وقتی صحبت از خرابی گیربکس های دستی می شود، ممکن است این خرابی به هر کدام از این سه بخش برگردد. هزینه تعمیر گیربکس نیز با توجه به اینکه کدام بخش دچار خرابی شده باشد مقادیر متغیری می تواند داشته باشد. نوع خرابی این بخش ها نیز اهمیت دارد. برای مثال اگر بخواهیم به جعبه دنده بپردازیم باید بگوییم که اجزای اصلی جعبه دنده را چرخ دنده ها و محور جعبه دنده تشکیل می دهد. این اجزاء از جنس چدن و فولاد هستند و به همین خاطر ممکن است به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند یا بر اثر فشارهای غیرطبیعی بشکنند. خرابی این اجزاء می تواند هزینه بالایی را به راننده خودرو تحمیل کند. به همین خاطر هرگاه احساس کردید که سیستم تعویض دنده خودروی شما به درستی عمل نمی کند بهتر است سریعا به تعمیرکار مراجعه کنید و اصلا نگران هزینه تعمیر گیربکس نباشید. زیرا این هزینه نسبت به خسارتی که امکان دارد در آینده ببینید بسیار ناچیز است.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتومات از مجموعه پیچیده تری تشکیل شده است. در طراحی این نوع از گیربکس ها از یک مغز متفکر کامپیوتری به همراه جعبه دنده استفاده شده است. تعویض دنده در گیربکس های اتومات به کمک این سنسور و با توجه به داده های استخراج شده از دور موتور و سرعت خودرو انجام می گیرد. خرابی گیربکس های اتومات معمولا دلایل مختلفی دارد. از خرابی سیستم کامپیوتری گرفته تا آسیب دیدن چرخ دنده های گیربکس تا مختل شدن سیستم رابط که وظیفه انتقال دستورات را بر عهده دارد. هزینه تعمیر گیربکس های اتومات به همین خاطر می تواند مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص دهد. برای مثال اگر سنسور گیربکس دچار اختلال عملکرد شود لازم است هرچه سریع تر به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کرد و عیب و ایراد آن را برطرف کرد. بد عمل کردن این سیستم کنترلی می تواند منجر به خرابی گیربکس و حتی دیگر اجزای خودرو شود. به همین خاطر بدون فکر کردن به میزان هزینه تعمیر گیربکس باید تعمیر آن را در اولویت قرار داد. همچنین اجزای داخلی جعبه دنده که بسته به نوع گیربکس شامل تعدادی چرخ دنده و یک یا دو محور انتقال قدرت می شود، ممکن است به مرور زمان دچار خوردگی یا شکست گردد. آسیب دیدن این اجزاء در گیربکس منجر به تقه زدن گیربکس یا گاز خوردن بی جهت در زمان توقف می شود که از نشانه های خرابی گیربکس است.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

گیربکس 206 مدل al4 است. این گیربکس را می توان در اغلب خودروهای داخلی مورد استفاده قرار داد و به همین خاطر با بررسی میزان هزینه تعمیر آن به برآوردی کلی نسبت به تعمیر گیربکس های اتومات داخلی دست پیدا می کنیم. گیربکس al4 یک گیربکس تک محوره است که چهار دنده جلو و یک دنده عقب دارد. خرابی گیربکس 206 می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از خرابی سنسور آن گرفته تا خرابی چرخ دنده های آن. همچنین ممکن است خرابی گیربکس تنها شامل لوده شدن روغن گیربکس و از بین رفتن فیلتر آن باشد. آلوده شدن روغن گیربکس یا حتی فیلتر می تواند صدمات جبران ناپذیری را به گیربکس شما وارد کند. روغن گیربکس وظیفه روان سازی اجزای داخلی گیربکس را بر عهده دارد و اگر درست عمل نکند باعث ساییدگی این اجزاء و در نتیجه از بین رفتن آنها می شود. هزینه تعمیر گیربکس اگر شامل تعویض روغن و فیلتر باشد قطعا کمتر از هزینه تعمیر اجزای داخلی آن است. با این حال اگر نیاز به تعمیر گیربکس 206 ماشین خود داشتید می‌توانید با تعمیرگاه حسنلو (٠٩١٢١٥٠٤٤٦٠) در ارتباط باشید.

سایر عناوین این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *