سه شنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی » متفرقه » تاثیر قیمت دلار در افزایش قیمت خودرو و تجهیزات مرغداری
قیمت دلار بر روی خودرو

تاثیر قیمت دلار در افزایش قیمت خودرو و تجهیزات مرغداری

در بازار نابسامان این روز ها هر کسی از آب گل آلود ماهی میگیرد، تجارت خودرو نیز از این قضیه مستثنی نبوده و همگام با افزایش قیمت دلار حالتی صعودی داشته و روز به روز فرصت خرید خودرو را برای قشر کم درآمد جامعه سخت تر و از طرف دیگر روز به روز بر ثروت دلالان خودرو نیز می افزاید.

بررسی ها نشان می دهد که  قیمت خودرو در برهه ای که قیمت دلار در اوج خود بود، قیمتی کاملا عادلانه و منصفانه داشت، اما مدتی پس از گذشت این مسئله و افت قیمت دلار، تاثیر آن تازه به بازار خودرو راه یافت و بازار با کمبود واردات خودرو های لوکس رو به رو شد، به واسطه همین افزایش شدید قیمت خودرو های لوکس، دلالان و فرصت طلبان دست به گریبان خودرو های معمولی ایرانی نیز شدند و قیمت آن را تا حدود زیادی افزایش دادند، این افزایش قیمت هیچ ربطی به افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت قطعات نداشت، چرا که تمامی خودرو ها مربوط به سال های گذشته بودند و قبل از گران شدن قیمت دلار، قیمتی بسیار منصفانه داشتند.

گران شدن دلار و به تبع آن افزایش شدید قیمت قطعات خودرو می توانست قیمت نهایی خودرو های کارکرده را کاهش دهد، چرا که همیشه کاهش تقاضا با کاهش قیمت همراه بوده است، اما این قضیه به صورت برعکس پیش رفت و می توان گفت که فقط دلار در این امر تاثیر گذار نبوده بلکه دلالان مجازی و واقعی نقش مهلکی در این زمینه داشتند.

حسینی هاشمی در مورد اینکه برخی معتقدند تا حدی نقدینگی از بازار ارز به سمت بازار خودرو رفته است، گفت: اینکه بازار ارز تا حدی دستوری در حال کنترل است، روشن بوده و نمی‌تواند چندان هم پایدار باشد ولی در شرایط موجود باید توجه داشت که خودروهای لوکس را معمولاً افراد خاص خریداری می‌کنند و دلالان و واسطه‌گران به سمت آن می‌روند و در این فضا با توجه به انتظاراتی که وجود دارد طمع‌ ورزی آنها نیز قابل کتمان نیست که در سایه تورم و قیمت‌های بالا اقدام به معامله و سودآوری می‌کنند.

اقدامات اخیر دولت در رابطه با کنترل قیمت خودرو از طریق پنهان نمودن قیمت خودرو در سایت های اینترنتی بود، که این اقدام تا حدی از افزایش سرسام آور قیمت خودرو کاست و دست دلالان این بازار را محدودتر کرد. طبق اخرین اخبار رسیده قرار است که سقف قیمتی برای هر خودرو در نظر گرفته شود که بر اساس آن هر خودرویی که قیمت آن از این سقف قیمتی بیشتر باشد، نمایش داده نخواهد شد و تنها خودروهای هم قیمت و یا دارای قیمت پایین تر قابل نمایش خواهد بود.

اما اینکه افزایش قیمت دلار چه تاثیری بر قیمت لوازم و تجهیزات مرغداری داشته شاید کمی بی ربط باشد، اما رابطه ای که بین قیمت دلار با قیمت مرغ داشته چالش برانگیز است، چندی پیش قیمت مرغ به صورت سرسام آوری از مرز 18 هزار تومان نیز عبور کرد و با کنترل مسئولین دوباره به قیمت اولیه خود یعنی 11500 تومان برگشت، طبق بررسی های انجام شده بدین نتیجه رسیدیم که قسمت اعظمی از تغذیه طیور از طریق واردات از کشور های غربی نظیر برزیل و استرالیا تامین می شود، غلاتی نظیر سویا و ذرت که بخش اعظمی از تغذیه مرغ ها را در بر دارند در این کشور ها تولید می شوند و افزایش قیمت دلار تاثیر زیادی در افزایش قیمت این اقلام داشته است.

اما تجهیزات مرغداری نظیر دستگاه جوجه کشی، میکسر و آسیاب، هیتر و فن های تهویه ، پَرکَن و رطوبت ساز و … که عمدتا ساخت ایران هستند، کمتر از این قضیه آسیبی دیده اند ولی کاملا مصون نیز نمانده اند. اما قطعات اولیه همین تجهیزات نیز اکثرا از کشور هایی مانند چین، کره، ژاپن و سایر کشور های غربی وارد می شود و کاهش ارزش پول ملی بر واردات از این کشور ها نیز تاثیر گذاشته و بر قیمت مواد اولیه تجهیزات افزوده است.

 

سایر عناوین این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *