پنج شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » کارشناسی رنگ خودرو - تشخیص رنگ » همه چیز در مورد سیستم ضد سرقت ایموبلایزر ( کارشناسی رنگ خودرو )

همه چیز در مورد سیستم ضد سرقت ایموبلایزر ( کارشناسی رنگ خودرو )

به گزارش بخش کارشناسی رنگ خودرو سایت کاراپ یکی از آپشن های امنیتی که معمولاً در خودروها موجود میباشد، ایموبلایزر میباشد.

ایموبلایزر نوعی سیستم امنیتی ای میباشد که از سرقت خودرو جلوگیری میکند. این سیستم دارای طرز کار خاصی میابشد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

ایموبلایزر چیست؟

سیستم ضد سرقت خودرو یا ایموبلایزر ( immobilizer ) همانطور که گفته شد یکی سیستم امنیتی است که مانع از روشن شدن خودرو می شود مگر با سوئیچ اصلی خودرو.

این سیستم یک کد مخصوص را برای سوئیچ تعریف می کند که کلید های دیگر با شکل ظاهری یکسان نتوانند خودرو را روشن نمایند. در واقع اگر هنگام استارت زدن خودرو ، کد کلید و سیستم ایموبلایزر همخوانی نداشته باشد، خودرو روشن نخواهد شد.

این سیستم دارای طرز کار خاصی است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

طرز کار ایمولایزر

قبل از اینکه به طرز کار ایموبلایزر بپردازیم باید بدانیم که ایموبلایزر دارای چند قسمت مهم از جمله بردالکترونیکی بکار رفته در سوئیچ، حافظه موجود در سوئیچ، برد الکترونیکی در خودرو و قفل نرم افزاری موجود در ECU ( کامپیوتر خودرو ) میباشد.

زمانی که خودرو در مرحله تولید قرار دارد، سوئیچ خودرو کدگذاری می شود و این کد در حافظه ی سوئیچ ذخیره میشود. سپس کد مربوطه به سیستم ایموبلایزر داخل خودرو نیز داده می شود و همان کد در ECU خودرو نیز تعریف می شود.

سیستم ایموبلایزر موجود در خودرو نیز دارای آنتن ترانسپوندر میباشد که نوعی میدان مغناطیسی ایجاد میکند و با استفاده از فناوری RFID ( استفاده از امواج رادیویی برای خواندن و دریافت اطلاعات نگهداری شده در یک شئ ) باعث می شود به محض قرار گرفتن سوئیچ در مجاورت خودرو اطلاعات خودرو بازخوانی شود.

در زمان استارت زدن نیز آنتن ترانسپوندر اطلاعات کلید خودرو را می خواند و در صورتی که اطلاعات حاوی کد دسترسی باشد خودرو روشن خواهد شد.

در زمان تحویل خودرو در صورتی که شما به عنوان مالک خودرو احراز هویت شده در خواست کد سوئیچ را داشته باشید این کد به شما داده می شود که در زمانی که سوییچ خودرویتان را گم کردید به کارتان خواهد آمد در غیر این صورت باید کلید جدیدی را برای خودرو با استفاده از ECU تعریف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *