یکشنبه , 5 بهمن 1399

چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟

چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟

چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟

12 اسفند 1398 اخبار خودرو 601 بازدید

چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟

این روز ها استفاده از اتومبیل در همه جهان فراگیر شده استبه طوری که نبود آن در زندگی ما ایجاد اختلال می­کند. البته استفاده از وسایل نقلیه اعم از شخصی و عمومی ریسک ها و خطرات زیادی را برای ما ایجاد کرده است. به همین دلیل برای پوشش این خطرات لازم است برای خود از بیمه نامه های مختلفی استفاده نماییم. بیمه شخص ثالث و بدنه از جمله بیمه نامه هایی است که برای جبران خسارت های مربوط به وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می­گیرند. ممکن است این سوال برای همه ما به وجود بیاید چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟

قطعا هر مالک خودرویی از  مشکلات و حوادث و  تصادفات مربوط به آن مطلع است . از آنجا که حادثه هیچ گاه خبر نمیکند، بیمه برای هر وسیله نقلیه ای ضروری است. در ادامه انواع بیمه اتومبیل را بررسی می­کنیم.

هر خودرویی می تواند بیمه شخص ثالث و بدنه داشته باشد، اما این دو بیمه با هم کاملا متفاوت هستند، بیمه شخص ثالث، اجباری است که (مالک یا راننده) وسایل نقلیه لازم است در کنار سایر مدارک به همراه داشته باشند. این بیمه نامه کلیه خسارت های جانی وارده به اشخاص ثالث و سرنشینان (بجز راننده ) را می پردازد و خسارت های مالی وارده به اشخاص ثالث را تا سقف تعهدات بیمه نامه جبران می نماید. در این بیمه نامه هزینه های درمانی و خسارت جانی وارده به راننده تحت پوشش حوادث راننده که در حال حاضر به همراه بیمه شخص ثالث عرضه می شود، جبران می گردد. بیمه شخص ثالث برای انواع وسایل نقلیه با کاربری های مختلف عرضه می شود. برای مثال کلیه خودروی های سواری، وانت، اتوبوس با کاربری شخصی، تاکسی و عمومی می بایست خودروی خود را بیمه کنند.موتور سواران نیز در کنار رانندگان سایر وسایل نقلیه، برای جبران حوادثی که منجر به خسارت به اشخاص ثالث و سرنشین می گردد، می بایست بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تهیه کنند.

اما بحث بیمه بدنه کاملا متفاوت است. می­توانید خودروی خود را در مقابل حوادثی مثل سرقت کلی خودرو، تصادفات، و آتش سوزی بیمه کنید. این نوع پوشش ها را پوشش های اصلی بیمه بدنه می گویند.بیمه گذاران با پرداخت حق بیمه بیشتر می توانند پوشش های اضافی را خریداری کنند. این پوشش ها عبارتند از: شکست شیشه، بلایای طبیعی، سرقت درجای قطعات، مواد شیمیایی، ایاب و ذهاب، نوسانات قیمت، پوشش ترانزیت و هزینه توقف خودرو برای خودرو های بارکش و اتوکار. اما اگر بخواهیم چیزی را از قلم نیندازیم باید گفت که بیمه بدنه مواردی را پوشش می­دهد که به گفته برخی کارشناسان مکمل بیمه شخص ثالث است.

برای مثال در صورتی که در یک حادثه پوشش مالی بیمه شخص ثالث فرد مقصر از آسیب مالی وارد شده به خودروی زیاندیده کمتر باشد، می­توان از بیمه بدنه خودروی زیاندیده برای جبران خسارت استفاده نمود. همچنین اگر در یک حادثه خودروی زیاندیده در دسته خودرو های گرانتر از خودروی متعارف باشد، می تواند برای دریافت باقیمانده خسارت، از بیمه ماشین خود استفاده کند. لازم به ذکر است گرانترین خودروی متعارف به خودرویی گفته می­شود که ارزش آن از نیمی از مبلغ دیه (در سال 98 بیش از 180 میلیون تومان ) تعیین شده بیشتر باشد.

تا اینجا درباره انواع بیمه اتومبیل صحبت کردیم. اما در پاسخ  به این سوال که چرا باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنیم ؟ دلایل زیادی وجود دارد.

چرا باید بیمه ماشین و موتور را آنلاین خریداری کنیم؟

اولین و مهمترین دلیل آن صرفه جویی در هزینه است. ممکن است برای همه پیش آمده باشد که سال ها خودروی خود را بیمه کرده ایم و هیچ وقت از بیمه نامه آن استفاده نکرده باشیم. اما نکته ای که وجود دارد اینست که یک غفلت کوچک می تواند خسارت های هنگفتی به ما وارد کند. خوشبختانه اولین رسالت بیمه جبران خسارت هایی ست که برای افراد و خودرو ها رخ می دهد.

اجباری بودن بیمه شخص ثالث و منع تردد بدون آن موجب می شود که قبل از استفاده از خودرواز داشتن اعتبار بیمه نامه آن مطمئن شویم. احساس آرامش خاطر و امنیت، دلیل دیگریست که با بیمه کردن خودروی خودمان همیشه همراه ماستحتی وقتی خودروی خود را کنار خیابان پارک کرده ایم.

سخن آخر

از آنجایی که وقوع حوادث و تصادفات رانندگی اجتناب ناپذیر است، بیمه شخص ثالث و بدنه بهترین گزینه برای جبران هزینه های ناشی از خسارت هایی است که اتفاق می افتد.

در حال حاضر امکان خریدآنلاین بیمه شخص ثالث، موتور سیکلت وبدنه از طریق سایت بیمی لایک فراهم شده است. شما میتوانید به سامانه فروش آنلاین بیمی لایک مراجعه نموده و از مزایای خرید بیمه مانند ضمانت اصالت آن، ضمانت پایین ترین قیمت بیمه شخص ثالث ، پرداخت آسان ،ارسال رایگان و سرعت عمل، منتفع شوید.

امتیاز دهی
2/0
رتبه بندی این مطلب:
2/0
اشتراک
Print
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مخفی کردن نمایش نظر ها (0)

شما در پاسخ به

نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از بررسی مدیریت نمایش داده خواهد شد. باتشکر

لطفا یک نظری بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنیدلطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
ارسال دیدگاه

انتخابگر پوسته

دی ان ان