جمعه , 24 مرداد 1399

خودروهای وارداتی ترخیص شده چه قیمتی خواهند داشت؟

خودروهای وارداتی ترخیص شده چه قیمتی خواهند داشت؟

خودروهای وارداتی ترخیص شده چه قیمتی خواهند داشت؟

10 اسفند 1398 اخبار خودرو 412 بازدید

۲۹ بهمن بود که دبیر هیات دولت در پیامی از آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمرکات کشور خبر داد، اما اینکه خودروهای آزاد شده پس از ترخیص چه قیمتی خواهند داشت و چه تاثیری بر آشفته بازار کنونی خودرو دارند در هاله‌ای از ابهام است.

در این زمینه، یک نمایشگاه دار خودروهای خارجی در منطقه یوسف آباد تهران می‌گوید: نخستین موضوعی که در مورد این خودروها جلب توجه می‌کند، تغییر در نرخ ارز در دو سال گذشته است. وی تاکید می‌کند که دو سال پیش قیمت خودروها با یورو ۵۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد، اما امروز با ارز نیمایی محاسبه می‌شود. وی بیان کرد: محاسبات کارشناسان حاکی است فقط در این مورد باید رشد دست‌کم ۳۰ درصدی قیمت خودروها را شاهد باشیم.

این نمایشگاه دار معتقد است افزایش نرخ ارز و کمبود خودروهای صفر کیلومتر در بازار سبب می‌شود تا بیش از آنچه تصور می‌شود، قیمت این خودروها در بازار افزایش یابد. از سوی دیگر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این زمینه معتقد است: چگونگی محاسبه قیمت‌ها در اختیار سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است، اما باید تغییر نرخ دلار از ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سنا (حدود ۱۳ هزار تومان) و تغییر نرخ عوارض گمرکی را در قیمت‌گذاری‌ها در نظر داشت.

«مهدی دادفر» گفته ‌با توجه به اینکه صاحبان این خودروها باید ما‌به‌التفاوت نرخ ارز را پرداخت کنند، شاید به‌طور متوسط بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان اضافه پرداخت داشته باشند. وی در عین حال مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای یاد شده را خالی از اشکال ندانست و گفت: به گفته مسوولان، این خودروها برای ترخیص باید ضوابط فنی و استانداردهای دو سال پیش را داشته و همچنین از ثبت سفارش برخوردار باشند. دادفر ادامه داد: ‌اگر خودروها این دو شرط را داشتند در گمرک باقی نمی‌ماندند، بنابراین، پیش‌بینی می‌شود با این مصوبه بسیاری از همین خودروها شانسی برای ترخیص نداشته باشند.

هیات وزیران در جلسه ۱۶ بهمن خود به ریاست  حسن روحانی رئیس‌جمهوری، ضمن بررسی وضعیت رسوب کالا در بنادر کشور، در راستای رفع مشکلات خودروهای موجود در گمرکات استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان مصوب کرد، واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷، دارای ثبت سفارش و قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری–صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، به‌صورت بدون انتقال ارز یا از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز و تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران بلامانع است. همچنین خودروهایی که تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷، دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تامین ارز شده‌اند، با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه سنا در روز ترخیص، با همان ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص هستند.

امتیاز دهی
/5
رتبه بندی این مطلب:
/5
اشتراک
Print
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مخفی کردن نمایش نظر ها (0)

شما در پاسخ به

نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از بررسی مدیریت نمایش داده خواهد شد. باتشکر

لطفا یک نظری بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنیدلطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
ارسال دیدگاه

انتخابگر پوسته

دی ان ان